JÁTÉKRA FEL!

Horváth Zsuzsanna: Szókereső

A játék neve, címe: Szókereső

A játék pedagógiai célja: Anyanyelvi készség, figyelem, emlékezet, gondolkodás, együttműködés, koncentrációs készség fejlesztése

A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Nincs

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: -zenelejátszó eszköz (magnó, laptop vagy mobiltelefon) -labda vagy plüss figura

Technikai igény: internet (wifi), ha laptopról vagy mobiltelefonról játszuk le a zenét

Az előkészítés feladatai: zene kiválasztása, beállítása

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A résztvevők ízlésének megfelelő zene keresése

A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekek kört alkotva helyezkednek el a játéktéren. A játékvezető ismerteti a szabályokat.

A játék menete, játékszabályok:A gyerekek körbe állva helyezkednek el. Egy játékos a zene be – és kikapcsolásával irányítja a játékot. Ő a körnek hátat fordítva foglal helyet. A körbe állók közül valaki a kezébe veszi a labdát vagy plüss figurát. A feladat a következő: Akinek a kezében van a labda, mindig ő mondja az ABC-t úgy, hogy az A betűt hangosan kimondja, majd magában folytatja. A tőle jobbra álló játékos rövid idő múlva azt mondja: STOP. Amelyik betűnél éppen járt az ABC-t mondó játékos, azzal a betűvel kell szavakat mondani. Ha megvan a betű, indul a zene. Akinek a kezében van a labda, ő mondja az első szót. Ha mondott egy szót az adott kezdőbetűvel, a tőle jobbra lévő játékosnak továbbadja a labdát. Ő is mond egy szót, majd ő is tovább adja. Csak olyan szavakat lehet mondani, ami még nem hangzott el. Mindez addig folytatódik, míg a zene le nem áll. A zenefelelős, aki háttal van a játékosoknak, leállítja a zenét. Akinek éppen akkor a kezében van a labda, kiesik a játékból, leül. A játék folytatódik egyel kevesebb játékossal. Az ABC-t leállítva új betűvel kell szavakat mondani.

A játék lezárása: A játék akkor ér véget, mikor csak egy résztvevő marad játékban. Ő lesz a győztes.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékvezető megkérdezi a résztvevőket, hogy érezték magukat a játék során. A gyerekek maguk is javaslatokat tehetnek a játék továbbfejlesztésére.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Sokféle variációja is lehet ennek a játéknak. Nehezíthetjük úgy, hogy nem adott kezdőbetűkkel, hanem adott szótaggal kezdődő szavakat kell kitalálni. Játszhatjuk csak igékkel, főnevekkel, melléknevekkel, számnevekkel is. Az is egy variáció lehet, hogy egy szó utolsó betűjével kezdődjön a következő szó.

A játékvezető speciális feladatai: A játékvezetőnek figyelni kell arra, hogy ugyanaz a szó már nem hangozhat el mégegyszer.

A játékot lejegyezte: Horváth Zsuzsanna