A játék neve, címe: Medve bújt a barlangba.
A játék pedagógiai célja: A csoport tagjainak fejleszti a megfigyelő képességét, a türelmét, a vizuális emlékezetét, növeli a csoport kohéziót.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Baleseti kockázata szinte nincs, mivel nincsenek mozgásban a csoporttagok. Arra kell figyelni, hogy egyes gyerekek nem szeretnek a takaró alatt lenni, szorongást kelthet bennünk a bezártság érzése és a sötét.
Résztvevők száma: 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Egy takaró, amely alatt összegömbölyödve elfér a gyermek. Segítség lehet, ha a takaró egyik fele rózsaszín, a másik fele kék. Ha még kiscsoportosak és nem olyan jó a vizuális figyelmük, akkor ez segít, mert ha rózsaszín a takaró, akkor lány a medvebocs, ha kék, akkor kisfiú a medvebocs, aki elbújt a barlangban.
Technikai igény: Nagy szőnyeg, ahová körben leülhetnek a gyerekek, de ez minden óvodai csoportszobában van.
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Utalhatunk a medvével kapcsolatos ismereteikre, hogy hol élnek, milyen hangot adnak ki stb. Szívesen bújnak egy maci bőrébe.
A játék megnyitása, nyitánya: A medvék télen bebújnak a barlangba és ott alszanak, várják a tavaszt. Ahogy körbe nézek, látok kis medvebocsokat itt, a csoportunkban is. Valakit kiválasztok közületek, ő bebújik ide, a takaró alá, a barlangba. Kiszámolom, hogy ki lesz az nagymaci, aki elfordul a sarokban, nem leskelődik és majd, ha visszahívjuk, kitalálja, hogy melyik medvebocs bújt be a barlangba, ki nem ül már a szőnyegen, a helyén. Ha kell kérdezzük meg, hogy milyen színű a takaró, mert így könnyebb,hogy kit keresünk. Ha nem találja ki a megfigyelés alapján, akkor majd megkérjük, hogy adjon hangot a takaró alól, brummogjon nekünk. Ha még így sem tudja kitalálni, akkor megkérjük, hogy dugja ki az egyik lábát a barlangból és így már biztos rá fog jönni a nagymaci a medvebocs nevére.
A játék menete, játékszabályok:Egy hunyó van, akit kiszámolás alapján választok. A medvebocs kiválasztását hang nélkül, csak hívogató mozdulattal, szemkontaktus kialakításával jelzem a gyerek felé, mikor a hunyó már nem figyel. Senkinek nem szabad elárulni a gyermek nevét, aki a takaró alatt van, csak a hunyó mondhatja ki hangosan. Ha kitalálta újabb hunyót számolunk ki és medvebocsot választunk.
A játék lezárása: Folyamatosan figyelem a gyerekek érdeklődési szintjét, a türelmüket, tudnak-e még figyelni, ülve maradni. Ha azt látom, hogy már nem, akkor lezárom. Minden medvebocsot megtalált a nagy maci, most menjünk kirándulni mi is az erdőbe. Ha valakik nem kerültek sorra,őket legközelebb az elsők között választom. (Ideális esetben mindenki sorra kerül valamilyen szerepben, de ez az aktuális létszámtól és a hangulatuktól függ)
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Ha betartották a szabályokat, akkor megdicsérem őket. A játék ismétlését, újbóli eljátszását megígérem nekik. Ezután következik egy kis játékos mozgás, mondókákkal, futással.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezíthető nagyobb gyerekeknél, ha helyet cserélnek egymással, amíg a hunyó elfordulva várakozik. Medvebocs helyett lehet más állat bőrébe is bújni, pl: cica, lovacska, kutya.
A játékvezető speciális feladatai: A csoport életkorát figyelembe kell venni a játékidő hosszánál és a bátortalanabb, félénkebb gyereknek segítséget nyújthatunk biztatással, bátorítással a szerep elvállalására.
A játékot lejegyezte: Virágné Csábi Adrienn