JÁTÉKRA FEL!

Kádasi Andrea: Túlélők

A játék neve, címe: Túlélők

A játék pedagógiai célja: Az együttműködési készség fejlesztése

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A szabályok betartása, a lökdösődés elkerülésére való figyelem felhívása.

Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő, 30 főnél több

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: papírlapok

Technikai igény: Zeneszolgáltatáshoz szükséges eszköz

Az előkészítés feladatai: A helyigény miatt a teremben lévő székek asztalok összetolása, valamint a technikai eszközök előkészítése, az eszközigény előkészítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: tárgyak eltávolítása a játéktérről

A játék megnyitása, nyitánya: A kerettörténet elmondása. A játékosok egy hajón utaznak, amíg a zene szól. A hajó süllyedni kezd és menekülni kell mindenkinek, amikor a zene leáll. A menekülési útvonal az A4 papírlap, amiket a padlóra helyezünk a zeneidő alatt.

A játék menete, játékszabályok:A játékosok a zenejátszási idő alatt a papírlapok mellett sétálnak akár össze vissza a teremben. Amikor a zene leáll, akkor el kell foglalni a hozzá legközelebb eső egy papírlapot úgy, hogy ha nem csak egymaga lép a papírra, hanem más is, akkor ne essenek le a papírlapról, hanem egymást támogatva egyensúlyozzanak, hogy meg tudjanak állni a papírlapon. Ha valakinek nem sikerül a papírlapon maradnia és lelép róla, akár az egyik lábával, az sajnos a vízbe esett és kiesik a játékból. A játékot nehezíti, hogy minden egyes kör után a papír felülete kisebb és kisebb lesz, mivel minden játékkör után félbehajtva kell a padlóra helyezni. A játékban több győztes is lehet, az győz, aki az utolsó körben a többször félbehajtott papírlapon tud megállni, akár fél lábbal, vagy lábujjhegyen, egyedül vagy az egyik társával. A játékban lökdösődni tilos, aki lökdösődik, kiesik a játékból

A játék lezárása: Ki az igazi túlélő? Az, aki a játékban az utolsó körben is képes a lapon, talpon maradni, illetve azok a legsikeresebb túlélők, akik az utolsó körben nem csak egymaguk állnak a papírok, hanem osztoznak és egyensúlyoznak valamely társukkal együtt.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az értékelés során ki kell emelni, hogy azok játszottak legügyesebben, akik nem csupán magukra gondoltak, hanem másokra is. Az életben vannak olyan szituációk, melyek során kerülhetünk hasonló helyzetbe és akkor teljesítünk igazán emberhez méltóan, ha másokra is gondolunk, és nem önzően viselkedünk. Érdemes erre példákat hozni. A feldolgozás során a játékosok érzéseire is érdemes kitérni, mit éreztem, hogyan éreztem magam a játék során?…mi a tanulság a játékból számomra?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet színes papírokkal is játszani és esetleg bizonyos színeket megjelölve veszélyes szigetnek lehet minősíteni, amelyre lépve lehet különböző szabályokat alkotni.

A játékvezető speciális feladatai: A játékvezetőnek hagyni kell kis időt a zene leállítása után, hogy a játékosok el tudják foglalni a papírlapokat, valamint figyelnie szükséges az esetleges a szabálytalanságokat.

A játékot lejegyezte: Kádasi Andrea