JÁTÉKRA FEL!

Kamarás Edina: Labilis labda

A játék neve, címe: Labilis labda

A játék pedagógiai célja: Mozgáskoordináció fejlesztése, irányok elsajátítása.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Szabad terület kialakítása, kb. 20-30 m2, padok, székek biztonságos távolságba helyezése.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: labda

Az előkészítés feladatai: Amennyiben a teremben játszunk, gyerekek segítségével eltoljuk a padokat, székeket.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Pakolás.

A játék megnyitása, nyitánya: Ez a játék jól alkalmazható óra elején, vagy végén, kirándulások alkalmával, mivel mozgásos jellegű, energetizáló. A játék elején a játékvezető körbe állítja a gyerekeket. Ha fontos a csoporton belüli kapcsolatok fejlesztése, akkor törekedni kell arra, hogy a játékosok össze-vissza rendeződve álljanak körbe (fiúk, lányok ill. ne barátok álljanak egymás mellé)

A játék menete, játékszabályok:A játék menete, játékszabályok: a gyerekek körben állnak, kis terpeszben, lábfejüket a másik gyerek lábához érintve. A legmagasabb gyereknél indul a kör, jobbra. A két egymás mellett állónak a lábfejüket összeérintve fel kell emelni a lábát (kb. térd magasságig), majd leengedik. Ahogy földet ért a lábuk, a másik lábával és jobb oldali szomszédjával folytatja. Így hullámzik végig a lábemelés a körön. Ha már jól megy, lehet fordítani az irányt, először 1-2 kör balra, ha ez is megy, akkor a játékvezető utasítására figyelve, váltakozva. Amikor már ez is gördülékenyen megy, bekerül a labda a játékba. A játékosoknak miközben emelgetik a lábukat, egy labdát kell körbe adniuk, de ellenkező irányban a lábemelgetéssel.

A játék lezárása: A játék lezárása: előre megbeszéltek szerint, ha már jól begyakorolták a mozgásfajtát, akkor lezárhatjuk azzal, hogy addig megy a kör, amíg valaki nem ront. Rontás lehet, hogy nem emeli a lábát ( mert éppen akkor labdát is adogat és nem tud erre figyelni) vagy irányt téveszt. A játékvezető megkéri a gyerekeket, hogy egymást is figyeljék, és szóljanak, ha valaki ront.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Ez a játék csapatmunka, így mindenképpen együtt érdemes dicsérni. Ha többször gyakoroljuk ezt a játékot, akkor idővel egyre ügyesebb lesz a mozgáskoordinációjuk.

A játékvezető speciális feladatai: Figyelni a helyes iránytartásra, hogy sikerül-e együtt lábat emelni. Instruálni a mozgás irányát.

A játékot lejegyezte: Kamarás Edina