JÁTÉKRA FEL!

Fekete-Liszkai Zsuzsanna: Karácsonyi Mizéria

A játék neve, címe: Karácsonyi Mizéria

A játék pedagógiai célja: Játékos ráhangolódás a karácsonyi ünnepkörre

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 15+ perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: 3x2m zöld szalag 3db sárga lufi, 3x2db bármilyen színű lufi, 3x3db madzag a lufik bekötéséhez, 3db zsámoly, 3x3db kosárlabda,

Technikai igény: Bordásfal, síp, toll, papír

Az előkészítés feladatai: Csapatalakítás Zsámolyok elhelyezése a bordásfallal szemben tőle 8m távolságban. Csapatok felsorakozása a zsámoly mögé Egy kis asztalkára elhelyezem a lufikat, madzagokat.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Csapatkapitányokat kijelölöm és ők választanak csapatot. Csapatalakítás után a csapatkapitányok elhelyezik a csapat zsámolyát az általam kijelölt helyre. A csapatok felsorakoznak a saját zsámolyuk mögé.

A játék megnyitása, nyitánya: Kedves Gyerekek! A karácsonyra készülve, ma egy új játékot hoztam nektek. A neve Karácsonyi Mizéria! A játék során minden csapat felállítja majd a saját fenyőfáját, feldíszíti karácsonyfának, ajándékokat hord alá a végén pedig a karácsonyfa alatt elénekel egy karácsonyi dalt.

A játék menete, játékszabályok:I. Fa felállítása: Minden csapatból először csak két önként jelentkezőre lesz szükség. Az egyik lesz a talicska, a másik pedig tolja. A talicska hátán viszi a zöld szalagot egészen a szemközti bordásfalig. Megmutatom a gyerekeknek, hogyan kell felkötni a szalagot, hogy az háromszöget formáljon ( A karácsonyfa csúcsa a háromszög csúcsa lesz, a bordásfal 10. fokán. A háromszög két szára pedig a bordásfal 2. fokáig lesz lekötve. Mondom és meg is mutatom) Ha a két tanulónak sikerül felkötni a szalagot (felállítani a fát) visszafelé kézen fogva kell futni a zsámolyuk mögé. Amelyik csapat a legelőször ér vissza, kap 3 pontot a második 2 pontot stb. talicska keze legyen a rajtvonalon (hátán a fenyőfa) és sípszóra indul a verseny. Ha a szalag leesik a hátáról, meg kell állni és visszatenni

II. Díszítés: Minden csapat kap 3 lufit, 3 zsineget, amivel a lufit be tudja kötni. 3 tanuló fogja fújni a lufit ők a dísz készítők, 1 tanuló a szállító. Úgy szállítja a lufikat, hogy nem foghatja meg, csak a kezével ütögetve viheti át a bordásfalon lévő fáig, ahol 1 tanuló elveszi tőle a lufit és felköti a fenyőfa egyik oldalára ő a díszítő. A szállító visszafut és ekkor kezdheti el felfújni a második lufit a következő díszkészítő. Ezt a szállító az előbb leírt módon újra elszállítja és a díszítő felköti a fenyőfa másik oldalához. Az utolsó harmadik lufi kerül a karácsonyfa csúcsára. A versenynek akkor van vége, ha az utolsó lufi felkötése után a szállító és a díszítő kézen fogva visszafutnak a csapatuk zsámolya mögé. Hagyok időt, hogy a csapatok megbeszéljék ki melyik szerepet vállalja. (Egy valaki pihenőben van esetleg segíthet megkötni a felfújt lufikat) A versenyzők elhelyezkednek a szerepüknek megfelelő helyen. A játék sípszóra indul.

III. Ajándékok elhelyezése: Ajándékok=kosárlabda A zsámolyokat felfordítjuk és elhelyezzük a csapattal szemben másfél méter távolságban. Csapaton belül alkossanak párokat. Páronként kapnak egy kosárlabdát. A pár egyik tagja másfél méterre a zsámolytól célba dob a labdával addig, amíg a labda benne nem marad. A társa a zsámoly mögött állva segít a mellédobott, vagy lepattant labdát visszaadni párjának. Ha a labda benne marad, gyorsan megfogják a zsámolyt két oldalról és átszaladnak vele a karácsonyfáig. Kiteszik a labdát a fa alá, hogy ne guruljon el és szaladnak vissza a zsámollyal. Jön a következő páros. A versenynek akkor van vége mikor az utolsó páros beérkezik a zsámollyal. IV. Csapatok letelepedése a karácsonyfa alá: A csapat minden tagja megfogja a jobb kezével az előtte álló csapattársa bal vállát. Úgy kell átfutni a karácsonyfához, hogy a lánc ne szakadjon szét. Mindenkinek egyszerre kell odaérni. A futás sípszóra indul. A versenynek akkor van vége, amikor a csapat minden tagja egyszerre átér és leül a saját karácsonyfája alá V. Éneklés: Minden csapat elénekel egy általa választott karácsonyi dalt. Erre minden csapat kap egy pontot.

A játék lezárása: Közös éneklés

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Összeszámolom, hogy a csapatok hány pontot értek el, és eredményt hirdetek. Megtapsoljuk egymást. A lufikat megtarthatják, és a győztes csapat minden tagjának készülök még lufival. Megdicsérem a csapatokat a szabályok pontos betartásáért és az ötletes dalválasztásért.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha nem áll rendelkezésre zsámoly a labdákat pókjárásban is át lehet szállítani célba dobás nélkül úgy, hogy mindenki kap egy labdát, amit át kell vinni. A labdának sem fontos kosárlabdának lenni. A csapat átjutása a karácsonyfa alá is lehet különböző láncalakításokkal, vagy csoport súlyösszetételének megfelelően egymás hordásával. Ha nincs bordásfal, két támlával szembefordított szék is megfelelhet stilizált fenyőfának, csak a helyére juttatásánál figyelni kel, hogy székkel futni egy személynek veszélyes lehet.

A játékvezető speciális feladatai: Szabályok ismertetése Játékszabályok betartatása Részeredmények feljegyzése Értékelés, eredményhirdetés

Egyéb/megjegyzés: Ezt a játékot a téli szünet előtti utolsó testnevelés órán játszottam az 5. osztályosokkal. Előtte a kosárlabda volt a tananyag, ezért választottam az ajándék jelképes megformálásához a kosárlabdát.

A játékot lejegyezte: Fekete-Liszkai Zsuzsanna