A játék neve, címe: Róka koma hol a csibém?
A játék pedagógiai célja: Az óvodáskorú gyermekek közösségi összetartozásának kialakítása, az együttjátszás élménye, öröme valamint a kommunikáció és hallásfejlesztés a hangfelismerő játék során.
A játék jellege: Kommunikációs
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Az óvodai csoportszoba játszószőnyegegén nem maradjon játékeszköz, amely esetleg botlást idézhet elő.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Ritmushangszerek: ritmusfa vagy kasztanyetta, csörgő, melyet a játékvezető alkalmaz . Esetleg vékony kendő vagy sál a tyúkanyó szemének eltakarásához.
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Állatmesék hallgatása, Képeskönyvek nézegetése, Állatos színezők felkínálása, Rajz és/vagy Sablon készítése.
A játék megnyitása, nyitánya: A kerettörténet egy kreált mese, melyet a célcsoport azaz az óvodás gyermekek számára kellő átéléssel előadok. Ezáltal a gyermeki képi fantázia és a történet megélésének vágya által lehetőséget kínálok a játékban a szerepek megélésére. A kerettörténet: Tyúkanyó a csibéivel kirándult az erdőben, s már hazafelé tartottak, amikor a csibék egymás után elmaradtak tőle, hisz a kis mezei egér elszórta mindenfelé a búzaszemeket. Tyúkanyó ijedten vette észre hogy csibéi eltüntek. Így aztán keresésükbe kezdett a sűrű lombok árnyas rengetegében.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok egy része róka, másik része csibe és van egy tyúkanyó. A rókák körbeállnak, mögöttük a csibék leguggolnak vagy törökülésben helyezkednek el oly módón hogy ne látszódjanak (lehet háttal is). A kör közebén tyúkanyó áll és eltakarja. Majd elindul körbe és közben monda kot-kot, ko-kot. A hangkeltő eszköz jelzi az ág reccsenését, ahol a róka bújik, s ott a tyúknayó megáll és megkérdi a rókát: Róka koma hol a csibém? A róka felel: nem tudom. Tyúkanyó: Mi van a zsákodban? Róka: A fiam. Tyúkanyó: Rázd meg a zsákod! (Ekkor hangot ad a csörgő). A róka mögött megszólal a csibe: csip-csip itt vagyok! Tyúkanyónak ki kell találni a csibe hangja alapján, hogy mi a neve a rejtőzködő csibének. Ha sikerül a csibe lesz az új tyúkanyó, s míg eltakarja a szemét, addig a csibék helyet váltanak és másik róka mögé bújnak. Az újabb csibe keresés alkalmával a gyerekek is szerepet cserélhetnek róka lehet csibe, csibe lehet róka.
A játékot lejegyezte: Páll Attila