JÁTÉKRA FEL!

Csobán Judit: Őszi gyümölcsök

A játék neve, címe: Őszi gyümölcsök

A játék pedagógiai célja: Mozgásigény kielégítése, társas kapcsolatok fejlesztése, téri tájékozódás, formaérzék fejlesztése.

A játék jellege: Csoport- vagy párképző

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívjuk a gyerekek figyelmét, hogy helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Kosarak, gyümölcsök (alma, körte, szőlő, dió), gyümölcsöket ábrázoló nyakláncok, kis szőnyeg.

Technikai igény: Zenelejátszó.

Az előkészítés feladatai: A játékot megelőző napokban ismerkedés a gyümölcsökkel. Gyümölcsöket ábrázoló nyakláncok elkészítése a gyerekek előtt, ezzel is fokozva a ráhangolódást a játékra. Asztalok, székek összepakolása, eszközök előkészítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek segítségét kérhetjük a gyümölcsök kosarakba helyezéséhez. Az életkorukból fakadóan a helyszín átrendezésébe nem vonhatók be, tehát ez a játékvezető feladata.

A játék megnyitása, nyitánya: Az őszi gyümölcsök bemutatása az adott gyümölcsről szóló mondókával, majd megnevezésük a gyerekekkel közösen, és a gyümölcsös kosarak elhelyezése a terem különböző pontjain. A gyerekek gyümölccsé változtatása a nyakláncok (véletlenszerű) nyakba akasztásával.

A játék menete, játékszabályok:Ismertetjük a szabályokat a gyerekekkel. Figyeljék meg, milyen gyümölcsöt kaptak. Zenére mozogjanak, futkározzanak a gyerekek a kijelölt helyen, ha elhallgat a zene: 1. – fussanak a megfelelő gyümölcsös kosárhoz. 2. – az azonos gyümölcsnyaklánccal rendelkezők keressék meg egymást, és fogják meg egymás kezét. 3. – középre helyezett szőnyegen gyümölcskosár alkotása (szorosan, összeölelkezve állás, hogy mindenki ráférjen).

A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, mikor a gyermekek elfáradnak, elveszítik érdeklődésüket. Levezetésképpen a játékhoz használt zene meghallgatása, a gyümölcsök elfogyasztása, a gyümölcsös mondókák gyakorlása.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék során folyamatosan buzdítjuk, dicsérjük a gyerekeket. Megkérdezzük, tetszett-e a játék? Megköszönjük a részvételt.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A gyümölcsös kosarak helyének változtatása. Nyakláncok cseréje. Gyümölcsök számának emelése. A futás helyett különféle nagy mozgások alkalmazása. Lehet játszani zöldségekkel is.

A játékvezető speciális feladatai: A gyümölcsökkel való ismerkedés több napon keresztül. A korcsoport függvénye, hogy milyen gördülékenyen megy a játék. Ennél a korosztálynál figyelnünk kell arra, hogy minden gyermek megértse a feladatot, esetleg segítségadásra is szükség lehet a játék során.

Egyéb/megjegyzés: Többszöri gyakorlás után, és több játékos bevonásával egyre élvezetesebb lesz a játék.

A játékot lejegyezte: Csobán Judit