A játék neve, címe: Színbarátok
A játék pedagógiai célja: Elsődlegesen: közösségi, szocializációs, együttműködési készségek, képességek fejlesztése. Másodlagosan: színérzék, mozgáskoordináció fejlesztése, figyelem, szabálytudat alakítása
A játék jellege: Csoport- vagy párképző
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A játéktér akadálymentesítése, akár külső helyszínen, akár tornateremben játszák.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Színes kártyalapok, minden színből kettő darab.
Az előkészítés feladatai: Óvodapedagógusként a gyerekekkel együtt festettem meg a kártyalapokat, mindenkinek benne volt a keze munkája, ahogy elkészültek onnantól kezdve nincs teendő.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kellékek elkészítése igen erős motiváció volt.
A játék megnyitása, nyitánya: 4-5 évesekkel játszottam most először, és mozgásos játékről lévén szó, felhívtam a figyelmüket, hogy magukra és egymásra is figyelni kell. (Balesetveszély megelőzése).
A játék menete, játékszabályok:Mindenkinek osztok egy kártyák. Futás indul (menetirányban), amikor elkiáltom magam, hogy keresd meg a színbarátodat, az azonos színű kártyákkal rendelkező gyerekek megkeresik egymást. Utána becsukják a szemüket, a lányok magasra emelik a kártyáikat, összecserélem őket, így a következő körben új párok alakulhatnak. Újra becsukják a szemüket, most a fiúk emelik fel a kártyáikat, összecserélem, indul a harmadik kör, majd mindenki felemeli a kártyáját, és az utolsó kör következik.
A játék lezárása: A kártyákat összeszedjük, megdícsérem őket amiért ügyesek voltak, megértették a szabályokat és egymásra is figyeltek.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ahogy fejlődnek, ügyesednek, a futást ki lehet cserélni páros lábon szökdelésre, egy lábon szökdelésre, sarokjárásra, stb. Illetve ha majd 6-7 évesek lesznek és a tornaterembe fogjuk játszani, rákjárásra, pókjárásra. Remekül lehet az egyes korosztályokra difderenciálni ezt a játékot.
A játékvezető speciális feladatai: Minél kisebbek a gyermekek, minél kevésbé ismerik a szineket, vagy a beszédértés zavara miatt esetleg nem értik meg a szabályokat, annál nagyobb segítséget igényelnek a pedagógustól. És természetesen fontos, hogy párosan legyenek a játékban.
A játékot lejegyezte: Kissné Kukucska Henrietta