JÁTÉKRA FEL!

Borbás Mária Magdolna: Vírusfogó

  1. A játék neve, címe: Vírusfogó
  2. A játék pedagógiai célja: Térbeli tájékozódás, figyelem, gyors reakció, erőnlét, együttműködési készség fejlesztése
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: cipőfűzők ellenőrzése, játéktér kijelölése
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: 2 db mez – orvosoknak, 1 db mez – vírusnak (eltérő színű) A tornateremben pad (játékterület kijelölésére) és tornaszőnyeg elhelyezése.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: A pálya kijelölése pad segítségével, tornaszőnyeg elhelyezése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: tornaszőnyeg, pad cipelése
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Sajnos nemsokára elér bennünket is az influenza-járvány. Aki vitaminokban gazdag zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával nem készíti fel a szervezetét, sajnos nagy veszélynek teszi ki magát. Legyengül az immunrendszere és a betegség könnyen utoléri. Aki megbetegszik, annak pihennie kell, míg meg nem gyógyul, csak akkor mehet újra közösségbe.
  17. A játék menete, játékszabályok: Ebben a fogójátékban egy gyerek lesz a fogó, ő lesz a vírus (kék mez), akinek az a feladata, hogy minél több gyereket megbetegítsen. Akit a vírus elkapott, annak ott rögtön le kell ülnie vagy guggolnia. A játékban szükség van még két orvosra (zöld mez), akiknek az a feladata, hogy a megbetegített gyerekeket minél előbb meggyógyítsák. Ez úgy történik, hogy ők ketten egymás kezét fogva (játék közben nem engedhetik el) odasietnek a megbetegített gyerekhez, közösen elkísérik a kórházba/betegszobába, ami jelen esetben a tornaszőnyeg lesz. A betegek addig maradnak a szőnyegen, amíg meg nem gyógyulnak, vagyis el nem számolnak magukban lassan 20-ig. Utána visszaállhatnak a játékba.
  18. A játék lezárása: eszközök visszapakolása
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Szabályok betartása Dicséret annak, akit egyszer sem bírt megfogni a vírus.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A vírus labdával dobja ki áldozatát. Az orvosok összekulcsolt kezére ül rá a beteg, így cipelik a kórházba. („Gólya viszi a fiát”) Akit harmadszor kap el a vírus, az kiesik a játékból. Számolás helyett 5 fekvőtámasztól/felüléstől lehet meggyógyulni.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Célszerű kb. 2-3 percenként szerepeket cserélni, hogy minél többen kipróbálhassák a vírus vagy az orvos szerepét. A csere ideje lehetőség a pihenésre is, hiszen elég intenzív mozgást igénylő, fárasztó játék. A csere történhet úgy, hogy a játékvezető kijelöli az új szereplőt, vagy a játékosok választhatnak maguk helyett valakit. Ha kezd unalmassá válni a játék, beilleszthetők a variációk, új szabályok.
  22. Egyéb/megjegyzés: Kisgyermekek esetén célszerű a játékteret eszközökkel (pl.pad) kijelölni, nagyobbak esetén hagyatkozhatunk a tornaterem felfestéseire.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 

A Játékot lejegyezte: Borbás Mária Magdolna