A játék neve, címe: Almalopó
A játék pedagógiai célja: Figyelem fejlesztése (akusztikus figyelem), koncentráció fejlesztése, reakció gyorsaságának serkentése, együttműködés támogatása
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Szabályok többszöri elmondása magyarázattal, bemutatással, ha bent játszunk, az útban lévő bútorok falhoz igazítása, megfelelő méretű tér biztosítása
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: kalap, alma
Technikai igény: ülőpárna
Az előkészítés feladatai: Ha bent játszunk, akkor nagyobb hely biztosítása az útban lévő bútorok elhúzásával. Megfelelő számú párna elhelyezése körben, illetve középre a gazdának.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Almaszüret élményeinek felelevenítésével, almakereső játékkal, papírmasé alma készítésével, almás zene hallgatásával, a piacon együtt vásárolt alma elrejtésével (vajon hová tűnt az almánk? Lehet, hogy valaki elcsente?)
A játék megnyitása, nyitánya: Mesével (a gyerekek bevonásával): Egyszer volt, hol nem volt, élt egy szegény gazda, akinek nem volt egyebe, csak egy almafája. De az almákat minden éjjel valaki megdézsmálta, mígnem már csak egyetlen egy alma maradt…nézzétek csak, épp ilyen szép piros, mint ami a kezemben van! Szegény gazda úgy aludt éjjel, hogy maga mellé tette azt az egyetlen almát, nehogy ellopják az utolsót is… Dalos népi játékkal: Ajtó ablak nyitva van, bejöhet akárki
A játék menete, játékszabályok:Kiválasztok egy gazdát, aki a kör közepén ül, mögötte az alma. A gazda elalszik, kezeit a szemei elé tartja. Körben ül a többi gyermek, és akire rákacsintok, megpróbálja az almát minél halkabban elcsenni, majd a háta mögé dugni. Közben mindenki hátra rejti a kezeit, hogy a gazda ne tudja meg, ki volt a tolvaj! Kukorékolással jelezzük, hogy felébredhet a gazda, majd rámutat valakire és megkérdezi tőle: Te loptad el az almámat? Erre ő a kezeit megmutatva mondja, hogy: Nem én voltam! Így kérdezget egészen addig, míg a tolvajra kerül a sor, aki válasz helyett felpattan és szaladni kezd. A gazda utánaered és megpróbálja a tolvajt nyakon csípni! Ha a tolvajt elkapja a gazda, visszakapja az almáját és leül ismét a kör közepére. Ha azonban a tolvaj meglóg”és vissza tud ülni a párnájára, akkor a gazda „hoppon marad” és helyet cserélnek, a tolvaj lesz az új gazda!
A játék lezárása: Ha már mindenki volt tolvaj vagy lehet kiesős játékként is játszani, ebben az esetben addig játszuk, míg már csak 2 gyermek és a gazda marad.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicsérettel. Pl. megdicsérlek benneteket: mert ügyesen, csendben lopakodtak a tolvajok mert fürgén igyekeztetek menekülni mert ügyes cinkostársai voltatok a tolvajnak mert a gazdák nem lestek és jól füleltek mert hangosan, szépen artikulálva kérdeztetek, válaszoltatok stb.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Bármilyen gyümölccsel , zöldséggel vagy tárggyal játszható a játék. Sok meséhez illeszthető egy komplex foglalkozás keretében. A gazda és a körben ülő gyerekek közti távolság növelésével még nehezebbé válik a játék!
A játékvezető speciális feladatai: Figyelmeztetni a gyerekeket arra, hogy a kezük ne legyen a földön, mert futás közben a gazda vagy a tolvaj akaratlanul is ráléphetnek Fontos, hogy a körben ülő gyerekek ne támaszkodjanak hátra, mert eleshet a tolvaj vagy a gazda
A játékot lejegyezte: Eszter Muckstadt