A játék neve, címe: : Zim-zum, zime-zum
A játék pedagógiai célja: Térbeli tájékozódás fejlesztése, jobb-bal oldalirányok gyakorlása.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Az alacsony kockázata miatt, csak arra kell a gyerekek figyelmét felhívni, hogy helyváltoztatás folyamán vigyázzanak egymásra.
Résztvevők száma: 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Közös daléneklés. Virágéknál ég a világ….
A játék megnyitása, nyitánya: Cipőváltás után kivonulás a pályára és kör alakítása. Egy szuper játékot játsszunk, a korábban elénekelt dalunk refrénjét használjuk fel. Zim, zum, zimezum
A játék menete, játékszabályok:A játékvezető egyesével rámutat a gyerekekre és mindenkinek mondania kell a saját nevét. Ezután a játékvezető elmondja a feladatot. Akire rámutat és azt mondja zim, akkor a tanulónak a jobb oldalán álló gyermek nevét kell mondania. Ha rámutat egy gyerekre és azt mondja, zum, akkor a bal oldalán álló osztálytárs nevét kell mondania. A zimezum szó elhangzása után, mindenkinek helyet kell cserélnie a körben. Felhívja a figyelmet az esetleges összeütközések elkerülésére.
A játék lezárása: Legutoljára mindenki hangosan mondja a nevét és felemeli mind a két kezét.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megkérdezem, hogy tetszett-e a játék. Mivel elsősökről van szó, és még év elején vagyunk, azonnal véleményt mondanak. Mindenkit megdicsérek, ha eltévesztette az irányt akkor, mert a gyakorlás volt a fő cél. A térbeli tájékozódás még most kezd kialakulni.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Számtalan lehetőség van ennek a játéknak variálására. 2.osztályban lehet a szorzótáblát gyakorolni, 3-4. évfolyamon pedig a szófajok gyakorlására. Például zim-nél tulajdonnevet, zum-nál köznevet kell mondani. zime-zum esetében melléknevet.
A játékvezető speciális feladatai: Fontos, hogy segítséget kapjon az elsős gyermek, ha rosszat mond, javítani kell. Meg is mutattam a helyes irányt, ha bizonytalanságot láttam.
Egyéb/megjegyzés: Ennél a játéknál rövid idő alatt kiderül, hogy melyik gyermek biztos jobb-bal irány ismeretében. Játékos formában a tévesztők segítséget kapnak. Fontos a helyes térbeli tájékozódás, mert az olvasókönyvben és az írás füzetben is balról jobbra haladunk.
A játékot lejegyezte: Pribék Erika