JÁTÉKRA FEL!

Szakács Adrienn: Kiborult a gyümölcskosár

  1. A játék neve, címe: Kiborult a gyümölcskosár
  2. A játék pedagógiai célja: Fejlesztés: figyelem, rövid, hosszú távú memória. Empátia, tolerancia, közösség építő. Auditív differenciálás, nagymozgások koordinálása.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A székek elrendezésében kell figyelni, hogy megfelelő tér álljon rendelkezésre. Szabály átbeszélése és értelmezése során próbajátékban tudatosítani, hogy nincs ütközés nincs lökdösődés
  6. Résztvevők száma: -8,8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: szobai feladat, ami a bemutató része, székek. Létszámtól függően.
  12. Technikai igény: nem szükséges
  13. Az előkészítés feladatai: székek biztosítása
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: igen szükséges, így csökken a felkészülés ideje. Székek elrendezése kör alakban.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Sziasztok, gyerekek! Örülök, hogy itt vagytok nem is szaporítom a szót, kezdjük is a játszást! Jó szórakozást kívánok!
  17. A játék menete, játékszabályok: Ma gyümölcsökké változunk, a kör mit alkotunk egy nagy kosár, amiben Mi lakunk. Mindenki válaszon magának egy gyümölcsöt és hangosan az óra járásának irányába kezdjétek el felsorolni, ki mivé változik. Próbáljátok megjegyezni a társatok választását, majd még egyszer körbe megyünk és mindenki elismételi gyümölcs nevét. Szabályok: a próbafeladatban Én is részt veszek és utána is mert igénylik. Mivel a játék folyamán egyel kevesebb szék lesz, mint ahány gyermek a résztvevő. Tehát szabály: középre álló gyermek választ két gyümölcsöt, akiknek helyet kell cserélniük, miközben a középen állónak a célja hogy leüljön. A választott gyümölcsök nem ülhetnek le a kiinduló pontról, a játék közben elfoglalt helyről. Aki nem tudott leülni az áll középre. Középen álló szövege: 1: cseréljen helyet a barack a körtével, vagy, 2: kiborult a gyümölcskosár! 1:Felállnak figyelve egymásra, nem lökdösve, helyet cserélnek, úgy hogy közben a szólító is le szeretne ülni. Megtörtént a helycsere. 2: Mindenki feláll és helyet cserélnek, akinek nem jut üres szék az áll középre.
  18. A játék lezárása: célszerű tesztelni őket a befejezés kapcsán, hogy nehogy hamarabb zárjam a játékot, amivel elvenném kedvüket, vagy csalódást okoznék. Ha kb.: 10 játékosból már 5 állt középen szólok még egy kör és vége. Válaszuk adja meg a lezárás pillanatát. Na ez soha nem jött be imádnak játszani, mi 50 percig is képesek vagyunk szórakozni
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Zárás: rövid beszélgetés, észrevételek, érzésekről, átélt élményekről. Jutalmazás: mindenkinek nagy pacsi és ölelések, és a sok nevetés. Majd székek elpakolása közösen.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: fantáziákon múlik, kicsik esetében, ritmusfejlesztés céljából bele teszek tapsolást, szótagolást, majd úgy a helycsere. Gyümölcs helyett állatok, számok, magánhangzók, mássalhangzók, lehet negatív pozitív érzéseket is szerepeltetni, szinonimákat… stb.
  21. A játékvezető speciális feladatai: korcsoporthoz illően felkészülni, a szabályok rövid ismertetése, eszközök esetében azokat biztosítani, jó hangulatot teremteni. Nálam bevált kérik a gyerekek, játszunk együtt, és nem is maradnék ki belőle
  22. Egyéb/megjegyzés: figyelni a sérült gyermekek felkészülésének idejére, amit ép gyermekek bevonásával szoktam alkalmazni. Feladat bemutatása gyerekszájjal! Illetve. Kézen fogva elmutogatva.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szakács Adrienn