A játék neve, címe: Az időjárás urai
A játék pedagógiai célja: Együttműködés, térérzékelés, mozgáskoordináció fejlesztése.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Az ejtőernyő alá úgy bújjanak be, hogy ne ütközzenek egymáshoz!
Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Kör alakú textil vagy szivárvány ejtőernyő
Az előkészítés feladatai: Szükség esetén a helyszín kialakítása, textil vagy ejtőernyő leterítése.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A helyszín kialakításához a résztvevők segítséget nyújthatnak.
A játék megnyitása, nyitánya: A játék előtti beszélgetés témája az időjárás. Ki-mit szeret az időjárásban? Szeretnék-e irányítani az időjárást? Most itt a lehetőség, hogy egy varázslattal az időjárás uraivá valjon mindenki, a játékvezető pedig az időjárásjelentő lesz.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok körben állnak az ejtőernyő/textil körvonala mentén, megfogva annak szélét. A változatos időjáráshoz kellenek az időjárásjelentő/játékvezető instrukciói: -Napsütés! – a magasba emelik az ernyőt. -Esik az eső! – az ernyő alá bújnak, anélkül, hogy az ernyő szélét elengednék. -Vihar! – föl-le lobogtatják az ernyőt.
A játék lezárása: Miután az időjárás lecsendesedik és a játék végén utoljára süt ki a nap, közös éneklés, mondókázás(időjáráshoz kapcsolódóan) során összehajtjuk az ernyőt.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén értékeljük a résztvevők hozzálását, pozitív megerősítéseket adva. A dícséret soha ne maradjon el!
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Az időjárás további elemeihez, egyéb mozgásfeladatokat adhatunk meg pl. : -Szél! – menetirányban járás körben. -Szélvihar-föl-leengedéssel haladnak körben a játékosok. Nagyobb gyermekek esetében meg lehet bízni a verbális irányítás feladatával egy-egy játékost, a játék többszöri eljátszását követően.
A játékvezető speciális feladatai: A szabályok ismétlése és segítségnyújtás, mintaadás szükség szerint.
Egyéb/megjegyzés: Célszerű az Esik az eső instrukció után napsütéssel folytatni, annak érdekében, hogy a kör alakzat újból kialakuljon, így a többi időjárási elem könnyebben kivitelezhető.
A játékot lejegyezte: Gombosné Jánk Mónika