A játék neve, címe: Levelet hozott a postás
A játék pedagógiai célja: A nyári ügyelet alatt a gyerekek megismerjék egymást és jól érezzék magukat.
A játék jellege: Ismerkedős
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A biztonságos játék érdekében kellő helyet biztosítottam a csoportban a mozgáshoz. Szőnyeget helyeztem a talajra és a gyerekeket körbe ültettem egy-egy székre, kellő távolságra egymástól. Elmondtam, hogy a helyváltoztatás közben figyeljenek egymás és saját maguk testi épségére, ne rohanjanak, hanem nyugodtan sétálva végezzék a feladatot.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Dob: figyelemfelkeltéshez Kockák: Posta megépítéséhez Székek Szőnyeg
Technikai igény: Szőnyeg és székek elhelyezése a talajra. Kellő mozgástér kialakítása.
Az előkészítés feladatai: A gyerekekkel együtt átrendeztük a csoportszobát, kiraktuk a székeket, hogy ülve biztonságosan tudjunk játszani.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt közvetlen a nagyobb fiúk kockákból megépítették a Posta épületét. A terem átrendezésében is mindenki ügyesen segített.
A játék megnyitása, nyitánya: Megkértem a gyerekeket, hogy a székeiket kellő távolságra helyezzék el egymástól és figyeljenek.
A játék menete, játékszabályok:Annak a gyermeknek, akinek nem jutott szék középre kellett állnia. Majd olyan állításokat kellett mondania, ami több társára is igaz lehet. Ezekre példákat is mondtunk. pl.: Levelet hozott a postás, azoknak akiknek hosszú hajuk van; akik lányok, illetve fiúk; akik a Szivárvány óvodába vagy a Napsugár óvodába járnak; akik szandálban vannak… Azok a gyerekek, akikre igaz volt az állítás helyet cseréltek egymással. Annak a kisgyereknek is helyet kellett keresnie, aki az állítást mondta. A saját helyére senki nem ülhetett vissza. Mindig az a gyermek mondhatta a következő állítást, akinek nem jutott szék.
A játék lezárása: Ezt a játékot kb. 7 percig játszottuk. A gyerekek leginkább külső tulajdonságokat mondtak, mivel vegyes összetételű volt a csoport és nem ismerték egymást mindnyájan, így úgy gondoltam, hogy elsőre ennyi elég volt. Megbeszéltük, hogy holnap újra fogunk játszani.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén megbeszéltük, hogy ki hogyan érezte magát a játék alatt. Megdicsértem a gyerekeket, hogy fegyelmezetten játszottak és figyeltek egymásra.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha már jobban megismerik egymást a két óvoda gyermekei, akár belső tulajdonságokat, vágyakat… is lehet a játékba beleépíteni, hogy a játék még élvezetesebb legyen.
A játékvezető speciális feladatai: A játék ideje alatt többször elismételtem a megbeszélt szabályoka, illetve felhívtam rá a gyerekek figyelmét. Ügyeltem arra, hogy az állítások ne legyenek sértők vagy bántók.
Egyéb/megjegyzés: A játék végére úgy láttam, hogy eléggé bemelegedtek a gyerekek, így megígértem nekik, hogy újra fogunk ilyet játszani. Jól éreztük magunkat!
A játékot lejegyezte: Némethné Klemensics Andrea