JÁTÉKRA FEL!

Horváthné Erdős Virág: Ló és lovasa

A játék neve, címe: Ló és lovasa

A játék pedagógiai célja: A csoport tagjaiban egymás iránti bizalom, összhang kialakítása, valamint önbizalom és verbális kommunikáció erősítése.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: magas

Szükséges biztonsági intézkedések: Füves, vagy szőnyegezett terület választása, ebben az esetben rendelkezésre álló a füves terület. Nagyobb helyszín esetében bójákkal, vagy esetemben kötéllel és plüssállattal kijelölt játékterület, ahol biztonságos távolságra tudnak elhelyezkedni az élő akadályok. A terület átfésülése, hogy semmilyen éles tárgy (kavics, faág, kiálló gyökérzet stb.) nem lapul meg a fűben.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 15+ perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Pálya kijelölésére alkalmas kötél, vagy plüss, esetleg bója.

Az előkészítés feladatai: A játékterület kijelölése, ezt már a foglalkozás kezdete előtt megteszem. Azonban, ha a résztvevők száma kisebb, vagy nagyobb területet igényel módosítom. A kötelekkel, bójákkal, plüssökkel kijelölöm a megfelelő méretet.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Nagyon szívesen részt vesznek a terület kijelölésében, bár az átfésülést a biztonsági intézkedésekben említve a foglalkozás kezdete előtt kell végrehajtani.

A játék megnyitása, nyitánya: A természet és az ember összhangjára koncentrálva, előzetes lovas ismereteiket bizalom fontosságáról rövid beszélgetésben felelevenítem, esetleg kialakítom.

A játék menete, játékszabályok:A kijelölt területen elhelyezkedünk. Önként jelentkező pár egyik tagja a ló, a másik a lovas lesz. Feladatuk, hogy elvonuljanak egy távolabbi pontra, ahonnan nem látnak rá a játékterületre. Pár perce van a többieknek, hogy különböző akadályokat képezzenek, pl. alagút, vagy leguggolva, lefekve átlépendő/megkerülendő tereptárgy. Egymástól olyan távolságra kell elhelyezkedniük, hogy legyen helye a lónak mozognia, valamint akár egy közös koncepciót is kialakíthatnak, hogy merre menjen a ló és lovasa. Valamint olyan testhelyzetet kell felvenniük, hogy azt hosszabb ideig is meg tudják tartani, ugyanis a ló a végén megnézheti hol vezették keresztül. Ha elkészültek a terület berendezésével (segédeszközt nem használhatnak, nem beszélhetnek) a ló és lovasa megérkezik. A ló nem láthatja a pályát, így már a helyszínre is „vakon” vezeti lovasa. Nem szükséges kendővel eltakarni a szemét, de ha kéri a játékos lehet használni. A lovas a kezénél fogva szavakkal, pontos, rövid utasításokkal irányítja lovát. Végig mennek a pályán. Ha végig értek, lovunk kinyitja szemét és megnézi, hol vezette lovasa, ekkor elmesélheti milyen érzései voltak, mennyire tudott ellazulni, bízott-e eléggé lovasában. Addig ismételhető, amíg akár mindenki kipróbálta magát ló és lovas szerepében, vagy ameddig érezzük, hogy balesetmentesen játszható a játék.

A játék lezárása: Ha végig ért valamennyi páros, közösen is megbeszéljük körbe ülve, ki, hogyan érezte magát lóként, vagy lovasként, vajon a valódi négylábú társaink is így érezhetik-e magukat, miért kell az önbizalom, magabiztosság.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékot ebben az esetben apró kicsi kincsekkel jutalmaztam, egy újabb játéklehetőség elsajátításával. Üveggolyót kapnak, amellyel, ha van még kedvük és időnk golyzizunk.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Variációja a vakvezetés, esetleg használhatunk szemkendőt, de nem javasolt, mert a bizalom kiépítésénél az is feltétel, hogy valóban csukott szemmel megy végig a játékos. Nagyobbaknál nem kell, hogy lovas, vagy vezető fogja lova, vagy a vezetett társa kezét, elegendő, ha szavakkal, pontos rövid utasításokkal irányítja.

A játékvezető speciális feladatai: Folyamatosan figyelni kell a játékosokat, hogy megfelelő utasításokat adjanak egymásnak, a tereptárgyakat alakító csoporttagok biztonsága érdekében is.

Egyéb/megjegyzés: Olyan csoporttal érdemes játszani, ahol minden tagja számára fontos a kölcsönös bizalom kialakítása, és nem egymással való kiszúrás lehetőségét látják benne.

A játékot lejegyezte: Horváthné Erdős Virág