JÁTÉKRA FEL!

Teodóra Telekyné Héjjas: Tappancsposta

A játék neve, címe: Tappancsposta

A játék pedagógiai célja: Izgalmas játék. Melyben a résztvevőknek jól meg kell figyelni társaik mozdulatát és gyorsan kell reagálni rá. A figyelemfejlesztéssel a társas, szociális kompetenciájuk és a gyors reakciókészségük is fejlődik.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Hívd fel a játékosok figyelmét, hogy a földre csapáskor, figyeljenek egymás kezére!

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Szőnyegre vagy párnákra van szükség, de akár asztalt körbeülve, székeken ülve is lehet játszani. Így egy kicsit kényelmesebb.

Technikai igény: Szőnyeg, párna vagy asztal, szék

Az előkészítés feladatai: Rendezzétek be a helyszínt, hogy ott körben ülve, biztonságosan tudjunk játszani

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Előző foglalkozás alkalmával a játékosok készíthetnek, különböző színű tenyérlenyomatokat, melyeket kivághatnak és körbe egymás mellé a földre helyezhetnek. Ezzel megjelölhetik helyüket a játéktérben .

A játék megnyitása, nyitánya: Mondd el a játékszabályokat!

A játék menete, játékszabályok:A játékosok török ülésben körben ülnek egy szőnyegen vagy széken egy asztal mellett. Kezeiket úgy támasztják le egymás mellé, hogy tenyerük lefelé nézzen.

A kör közepébe helyezett, üres műanyag flakon megpörgetéséve, kisorsoljuk a kezdő játékost.

Ő az egyik kezével üt egyet a földön, és ezzel kezdetét veszi a játék. Ezt a mozdulatot a tőle jobbra eső kéznek meg kell ismételnie és így tovább, gyors ritmusban, végig a teljes körön.

Ha az éppen soron következő játékos, öklével üt a földre, akkor az ütés továbbításának sorrendje megfordul, vagyis nem az utána jövő játékoson lesz a sor, hanem az előtte lévőn.

Ha valaki kétszer üt a földre, az az jelenti, hogy minden megy tovább rendesen, azonban a közvetlenül utána következő játékos kimarad.

Ha valaki akkor üt, amikor nem rajta lenne a sor, vagy túl lassan reagál, és elmulasztja a földrecsapást, akkor a hibázó kezét kiveszi a körből, és a háta mögé rejti.

A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha már csak egy vagy két résztvevő maradt bent.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Köszönd meg a részvételt és nagyon dicsérd meg őket. Kérdezd meg, hogyan érezték magukat, játszanának e máskor is ilyet? Milyen tapasztalatokat szereztek és mit tanultak a játékból?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha játékosok már jól begyakorolták a szabályokat és gördülékenyen megy a játék, akkor a kézfejek helyzetén változtathatunk egy kicsit. A játék kezdetén nem egymás mellé helyezik a tenyerüket a résztvevők, hanem mindenki a bal kezét, a tőle balra lévő játékos keze alá teszi, míg jobb kezét, a tőle jobbra ülő társa jobb keze fölé helyezi.

A játékvezető speciális feladatai: Érdemes mindig csak egy szabályt ismertetni és begyakoroltatni. Majd csak utána lépni tovább a következőre. Figyelj a játékosok visszajelzéseire, megértették-e, vagy újból ismertetni kell a szabályok lépéseit! Minél gyorsabban, pörgősebben érdemes vezetni, amikor már jól megy a játék. Ez izgalmassá teszi a küzdelmet. Figyelni kell a testi, lelki biztonságra is!

Egyéb/megjegyzés: Az első osztályos gyerekek egy kicsit nehezen értették meg a játék szabályait, de miután begyakoroltuk, már abban sem akarták hagyni.

A játékot lejegyezte: Teodóra Telekyné Héjjas