A játék neve, címe: Manók az erdőben
A játék pedagógiai célja: A résztvevők együttműködésének erősítése, mozgáskoordináció,szem-kéz koordináció, képzelőerő,figyelem fejlesztése.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosok figyelmének felhívása egymás testi épségére, a csoportszoba bútorainak elkerülésére.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Bármilyen manó plüss, szivárvány ejtőernyő, labda,csipesz a Manó rögzítéséhez.
Technikai igény: Nincs szükség speciális technikai kellékre.
Az előkészítés feladatai: Megfelelő méretű kör biztosítása, szobában szükség esetén bútorok félretolása.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A szőnyegen mindenki törökülésbe helyezkedik el, kört alkotva ülünk le.A játék előtt bemutatkozunk a vendégségbe érkezett Manónak.Minden kiscsoportos ovis megmondja a saját nevét a Manónak.
A játék megnyitása, nyitánya: A Manó varázserővel rendelkezik, minden ovist Manóvá varázsol egy varázsigével, majd elviszi őket játszani varázserdőbe. Varázsige: Kis manó, nagy manó, erdőben felvillanó, varázsszóra legyek, egy kis manó gyerek.
A játék menete, játékszabályok:A Manó a varázserdőben a varázskendője (szivárvány ejtőernyő) segítségével hív játszani. A Manó felkapaszkodik a vállamra, onnan figyeli ki a legügyesebb. -Mindenki megfogja a varázskendőt a szélén.Figyelni kell hogy mindenki erősen fogja, ne engedje el. -Ha a Manó azt mondja szél,a kendő elkezd hullámzani. Erős szélre gyorsan,gyenge szélre lassan. -Ha a Manó azt mondja nap,megáll a kendő, nem mozdul. -Ha a Manó azt mondja eső, minden kismanó elbújik a kendő alá. Pár kör után nehezítünk: -A nap felkiálltásnál lesz egy sárga karjelző a karomon, segítek a manónak. Pár kör után a Manó nem mondja hogy nap,csak a karjelzőt figyeljük,erre áll meg kendő. -Szintén pár kör után valamelyik kimanó lehet a nap, az ő karjára kerül a sárga jelző.
A játék lezárása: -A Manónak annyira tetszett a játék, hogy meglepetésből hozott egy labdát még játszani,amit a kendőn lehet gurigatni. -Leterítjük a kendőt és a szélére ülünk. -Természetesen a Manó mindenkit visszavarázsol ovissá. Varázsige ugyanaz mint az elején,utolsó sor kivételével: Kis manó, nagy manó, erdőben felvillanó, varázsszóra legyek, egy óvodás gyerek.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: -A szőnyegre leterítjük a varázskendőt, a szélére ülünk. A Manó újra körbemegy, hogy mindenki elmondhassa neki, melyik játék tetszett a kismanóknak legjobban. -Mindenkit megdícsérek hogy vigyáztak egymásra, segítették egymást.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: -A varázskendő bármilyen más helyszínre,mesetörténetbe helyezhető. -A feladatokat lehet nehezíteni, pl.más jelzést használni, illetve a jelzésekbe bevonni a gyerekeket. -Más kerettörténetet kitalálni. -Más, több eszközt bevonni, pl.több labdát gurigatni, hhoz kitalálni történetet.
A játékvezető speciális feladatai: -Az utasításokat fokozatosan próbáljuk ki a gyerekekkel hogy biztosan értsék mit kell tenni. -Gyakorlás után vezessük be a következő feladatot. -Fizikai, lelki biztonságra folyamatoan figyeljünk.
Egyéb/megjegyzés: A gyerekek nagyon élvezték a játék minden pillanatát!Sokkal több ideig játszották volna még.Sok új ötletük volt a Manóval(pl a Manó is guruljon végig a kendőn), amit legközelebb meg is valósítunk. 🙂
A játékot lejegyezte: Bódi Andrea