A játék neve, címe: A kalóz kincse
A játék pedagógiai célja: A gyermeki fejlődés elősegítése, a társas együttlét formáinak alakítása. Figyelemkoncentráció,hallásérzékelés, helyzetfelismerési – és döntési képesség, találékonyság, mozgáskoordináció, térérzékelés, ügyesség fejlesztése.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő játéktér biztosítása a korábban használt játékeszközök elrakásával. Fel kell hívni a gyermekek figyelmét arra, hogy óvatosan változtassák a helyüket.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Kalóz kalap, a kalóz kincse, esetleg kendő.
Technikai igény: Nincs szükség semmilyen technikai kellékre.
Az előkészítés feladatai: A játéktér szabaddá tétele a biztonságos elhelyezkedés (félkörbe ülünk, a kalózzal szembe) céljából. Mivel hallásérzékelést is fejlesztő játék, ezért csendre lesz szükség. Gondoskodnunk kell a zavaró külső zajok megszüntetéséről.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék megkezdése előtt a gyermekkel közösen készítjük el a kalóz kincsét. Bármilyen technikával elkészíthető a pénzérme.Kartonpapírból körformákat vágunk ki, amelyeket például fóliával vonunk be vagy esetleg festeni és díszíteni is lehet.
A játék megnyitása, nyitánya: Többféleképpen indulhat a játék: – Lehet egy ráhangoló mesével kezdeni (Levente Péter: A kalózok kincse című mese). – Fantáziajátékkal: hajóútra indulunk, választunk egy parancsnokot, vihar vagy egyéb esemény történik, stb. – Mit visz a kishajó? című játékkal.
A játék menete, játékszabályok:A gyermekek félkörbe, törökülésben ülnek a földön, a kalóz becsukott vagy bekötött szemmel velük szemben ül. A játékvezető úgy helyezkedik el, hogy látható legyen a játékosok számára. A kalóz előtt vannak a kincsei , amelyeket féltve őriz. A játékvezető rámutat valakire, aki csendben, nesztelenül odalopakodik és megpróbálja megszerezni a kalóz kincsét. Ha a kalóz meghallja a közeledő tolvajt, lefüleli: Megvagy! kiáltással odamutat arra a helyre, ahonnan a zajt hallotta. A tolvajnak ha sikerül ellopnia a kincset, akkor ő lesz a következő kalóz. Ellenkező esetben másvalaki próbálkozhat megszerezni a kincset. Fontos, hogy a többi gyermek eközben csendben üljön, mert ezzel segítik a tolvajt.
A játék lezárása: A játék befejezésére több lehetőség is van: – Ha szerencsés esetben minden gyermek volt már kalóz, akkor lezárul a játék. – Addig játsszuk a játékot, amíg a gyermekek igénylik. – A játék folyamán jutalom érméket lehet gyűjteni, amelyeket minden sikeres lopás esetén kaphatnak meg a gyermekek. Aki a legtöbb érmét gyűjti össze, ő lesz a végén a győztes. Ezzel lezárul a játék.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A dicséret már a játék során is folyamatosan történhet. Sőt a gyermekek egymás sikerének örülve (ha a tolvaj megszerzi a kincset) is buzdítják, dicsérik egymást. Természetesen a játék végén sem marad el a dicséret. Megbeszéljük milyen volt a játék és hogy érezték magukat.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – A játékot először egy darab pénzérmével játsszuk, de lehet nehezíteni, hogy egyszerre több pénzérmét helyezünk el. Így nagyobb lehetősége van a tolvajnak, hogy sikerrel járjon. – További lehetőség, hogy egyszerre több tolvajt indítunk ellopni a kincseket.Esetleg különböző irányból is megpróbálhatják megközelíteni a kalóz kincsét. Ez nagyobb koncentrációt igényel a kalóztól. – Lehet még nehezíteni a játékot, ha zajveszélyes tárgyakat (csörgő, kulcscsomó, papírzacskó, stb.) válogatunk össze. Ebben az esetben a tolvajoknak lesz nehezebb dolguk. – Érdekessé tehetjük a játékot, ha a tolvajnak sikerül ellopnia a kincset, akkor a kalóznak tapintással kell felismernie, kitalálnia, hogy ki ő.
A játékvezető speciális feladatai: Először egy próbajátékot játszunk. Utána újra elismételjük a szabályokat. Kiemeljük, hogy addig próbáljanak csendben lenni, amíg a tolvaj épp lopakodik. A gyermekek biztonságára folyamatosan figyelni kell.
Egyéb/megjegyzés: A gyermekek ezt a játékot izgalmas játékként élik meg.
A játékot lejegyezte: Judit Fekete