JÁTÉKRA FEL!

yenes Bernadett: Kézre csapó (Elvarázsolt erdő és a favágó)

  1. A játék neve, címe: Kézre csapó (Elvarázsolt erdő és a favágó)
  2. A játék pedagógiai célja: Az őszi szünet előtti utolsó délután játszottam a gyerekekkel, 2 órával a nagyon várt "Tökbuli" előtt, így elég felpörgött állapotban voltak. E körülmények nélkül a cél a ráhangolódás, az együttműködési képességek, a fegyelem és a figyelem fejlesztése lett volna. Ebben a helyzetben ez annyival módosult, hogy az izgalmi állapot csökkentése is szerepet kapott, viszont a ráhangolódás kiesett, mert az idő rövidsége és a várt események miatt nem tudtuk már más játékokkal folytatni a délutánt.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: összetekert újság
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai:
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kicsiket nem kell különösebben ráhangolni a játékra – elég sokat játszunk, nagyon szeretik, bármikor rávehetőek.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Itt a felvezetésben annyi volt szokatlan, hogy nagyon sok gyerek az osztályból nem tűri a fényképezést, és a dokumentáció miatt meg ennek elviselésére meg kellett kérnem őket – így valamennyit tudtak a "vizsgáról". Ebéd utáni levegőzéskor a gyerekeket szabadon engedem 15-20 percre, utána szólok, hogy aki szeretne játszani, jöjjön. (Általában mindenki jön, de nem kötelező. Ha a játék lehetővé teszi, közben is be lehet állni. Elvileg kiszállni is lehet, de ilyen még nem volt.) Kerettörténet: A játékosok elvarázsolt fák, amiket a favágó ki szeretne vágni – ezt az újságpapírtekerccsel (fejsze) teszi meg. Mivel nem szeretné senki, hogy kivágják, ezt elkerülendő egy másik fa nevét kell mondania még az első fejszecsapás előtt annak, akit épp ki akar a favágó vágni, sugalmazva ezzel a másik fa előnyeit. Akit mégis kivágnak, helyet cserél a favágóval.
  17. A játék menete, játékszabályok: A gyerekek körben állnak, kezüket előre kinyújtják. A játékvezető középre áll, és egy gyerek nevét kimondva elindul felé. (Azért nem egy gyereket választottam kezdésre, mert még elég kicsik a szóbeli utasítások feltétlen megértésére, bemutatni szerintem egyszerűbb volt a játékot.) Az újsággal a kezére csap, kivéve, ha az illető még ez előtt egy társa nevét mondja. Ekkor a középen álló afelé indul, és így tovább. Ha mégis rácsap valaki kezére, vagy az elrántja a kezét, helyet cserél vele. Közben rögtön mondania is kell egy másik körben álló nevét, különben aki beáll a körbe, az ő kezére csap. Nevet visszadobni nem lehet. (A kicsik hajlamosak egymás nevét mondani, így végül két gyerekre szűkül a játék.)
  18. A játék lezárása: Megvártam, amíg egyszer újra rám került a sor, akkor vetettem véget a játéknak. A kerettörténetben ez úgy jelentkezett, hogy a favágó az este közeledtével feladta a varázsfákkal való küzdelmet, és hazament vacsorázni.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az osztálynál itt maga a játék a jutalom. A kicsiknél muszáj a játék közben is beleszólnom néha – ilyenkor a szabályra figyelmeztetek, de leginkább dicsérek. Játék végén még a kerettörténetben maradva mondom el a véleményemet, figyelve, hogy a pozitívumokat hangsúlyozzam. Ha valami gond van, azt úgyis játék közben kell korrigálnom.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Jelenleg nem jut eszembe semmi továbbfejlesztés – bár mivel a játékot nagyon szerették, muszáj lesz valamit kitalálnom, hogy unalmasság nélkül lehessen még játszani.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Egyrészt a gyerekek ösztönösen kapkodják el a kezüket, amikor rá akarnak csapni, erre folyamatosan figyelmeztetem őket, másrészt figyelnem kell, véletlenül se durvuljon el a játék, és figyeljenek, hova csapnak.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Gyenes Bernadett