A játék neve, címe: Autók a pályán
A játék pedagógiai célja: A figyelem, reakcióidő és gyorsaság fejlesztése. Alkalmazkodjanak egymáshoz a gyerekek ( helyváltoztatás közben előzzék ki a lassabban haladó társukat). Az együtt-játszás örömének felébresztése, átélése.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A játékhoz szükséges hely biztosítása. A szabad mozgást akadályozó elemek, bútorok eltávolítása.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Piros, zöld jelzőtáblák, kislabdák, műanyag tárolóvödör
Az előkészítés feladatai: A gyerekeket az asztalokhoz ültetem, hogy a tér, csoportszoba másik részén előkészítsem a játék helyszínét.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek szívesen vesznek részt a kisebb bútorok elrendezésében, a kellékek elhelyezésében.
A játék megnyitása, nyitánya: Miközben a gyerekek autóznak a szőnyegen, autóutat, pályát építünk és előkerülnek a kis táblák is, beszélgetünk arról, ki, mivel érkezett az oviba, útközben mire lettek figyelmesek? (jelzőlámpák, táblák). Felajánlom az autózás eljátszását, melyben én leszek a forgalomirányító rendőr. Aki a leghamarabb megáll a pirosnál, labdával játszhat tovább. A labda lesz az ő kormánya.
A játék menete, játékszabályok:Játék közben mindig menetirányban haladunk, a szőnyeg körül. Előzni lehet, de lökdösődni nem. A piros tábla felemelése előre megbeszélt módon (zártállás, guggolás, törökülés) megállást jelent, zöld jelzésre továbbmozgás a megbeszéltek szerint (kátyús úton lassan haladunk-járás térdemeléssel).
A játék lezárása: A nap végén a garázsban „pihennek” az autók. Sípszóra a szőnyegre futnak a gyerekek, az itt elhelyezett vödörbe teszik a labdákat, és egyenesen állnak.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Azokat a gyerekeket, akik szemlélői voltak a játéknak, megkérem. segítsenek eldönteni, melyik autós volt a legügyesebb, „Mindenki gyorsan megállt a pirosnál? Ki volt a legfigyelmesebb szerintetek? Aki betartotta a szabályokat, legközelebb lehet a forgalomirányító.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Zenére szabadon mozognak a gyerekek, a kijelölt helyen, ők a manók. Amikor elhallgat a zene, mozdulatlanul kell maradni, ” megfagytak a hidegben”. Tavasztündér jóságos, melengető érintéssel megeleveníti a megfagyott manókat, miközben az erdőt járja. A visszaváltozás akkor sikeres, ha a tündér a nevén szólítja a manót. A játék jellege így ismerkedős lesz, emellett a figyelmet, hallást is fejleszti, a mozdulatlanság felvételénél, valamint erősíti a türelmet is.
A játékvezető speciális feladatai: A gyerekek testi épségének felügyelete a játék során, balesetveszély forrásainak kiküszöbölése, folyamatos értékelés.
A játékot lejegyezte: Karnóczi Tünde