A játék neve, címe: Egernek van egy vára
A játék pedagógiai célja: figyelemfejlesztés, közösségépítés, a szabadidő hasznos eltöltése
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Biztonságos kartávolság felvétele a vírushelyzet és a test épség megőrzése miatt, maszk használata.
Résztvevők száma: 8 fő, vagy több
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Az előkészítés feladatai: Amennyiben tanteremben történik a játék (rossz idő esetén), előtte asztalok, székek elpakolása.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt egy közös, rövid találkozás alkalmával ismerkedés az alábbi mondókával, annak tanulása. Egernek van egy vára, melynek volt egy kapitánya. Várvédői fenn a bástyán, ellenségei lenn a vár árkán. Mikor fenn harcoltak, magasan voltak, Mikor lenn harcoltak, mélyen voltak. Fenn is voltak, lenn is voltak, Végül győztes csatát vívtak.
A játék megnyitása, nyitánya: A 3. osztályban magyar órán olvastatok részletet Gárdonyi Géza: Egri csillagok c. regényéből. A mai játékunk alapjául szolgáló mondóka az egri várhoz kapcsolódik. Segítsünk Dobóéknak a csatában a mondókával!
A játék menete, játékszabályok: A játékosok körben állnak, én is közöttük állok. Játékvezetőként bemutatom a mondókához tartozó mozdulatokat. Felhívom a gyerekek figyelmét arra, hogy a mozdulataimat kell követniük miközben mondjuk a verset. Aki téveszt, kiesik a játékból. Egernek van egy vára, (1-et mutatunk a kezünkkel) melynek volt egy kapitánya. (1-et mutatunk a kezünkkel) Várvédői fenn a bástyán, (karunk magas tartásba lendül) ellenségei lenn a vár árkán. (leguggolunk) Mikor fenn harcoltak, magasan voltak, (karunk magas tartásba lendül) Mikor lenn harcoltak, mélyen voltak. (leguggolunk) Fenn is voltak, (karunk magas tartásba lendül) lenn is voltak, (leguggolunk) Végül győztes csatát vívtak. (keresztezzük karjainkat)
A játék lezárása: Aki utoljára marad a játékban, az lesz a győztes, ő irányíthatja a következő kört.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérek mindenkit, hogy ügyesen követte a mozdulatokat, betartotta a játékszabályokat, és figyelt a másik testi épségére. Hogy tetszett a játék, hogy éreztétek magatokat? Meghallgatom a gyerekek véleményét.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A tempó gyorsítása, új mozdulatokkal, esetleg verssorokkal való kiegészítés.
A játékvezető speciális feladatai: Figyelni arra, hogy a játék hevében is tartsák a távolságot a gyerekek.
Egyéb/megjegyzés: A gyerekek jól érezték magukat, ezen a szép , napsütéses májusi délutánon.
A játékot lejegyezte: Huszti Anikó