A játék neve, címe: Pompom tojások válogatása
A játék pedagógiai célja: Matematikai tapasztalatok gyűjtése irányított játék során. Közösségi érzés fejlesztése, együttműködés. Matematikai gondolkodás fejlesztése, emellett több képesség fejlesztése, úgy, mint finommotorika, szem kéz koordinásió, grafomotoros fejlesztés az eszközhasználattal
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Nincs szükség különösebb biztonsági intézkedésre
Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: sok sok színes pompom, különböző színekben, tálcák, csipeszek, kosarak, segédkártyák előre elkészítve, Nyuszi báb.
Az előkészítés feladatai: Mivel a gyerekek szabad játéktevékenységébe kapcsolódom be, így szükséges minden eszközt még előtte odakészíteni a polcra elérhető távolságban, mert amikor a keretmesét mesélem, azonnal reagálnom kell, tojásos kosarat kikészíteni
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A játék megnyitása, nyitánya: A keretmesével történik, motiválom a gyerekeket, sajnáltatva szegény nyuszikát, akinek a manócska összekeverte a húsvéti tojásait.
A játék menete, játékszabályok:A kerettörténet: a húsvéti nyuszi bajba került, mert egy rosszcsont manó összekeverte a húsvéti tojásokat, kérlek, segítsünk a nyuszikának, hogy el tudjon indulni. Mivel karantén van és a gyermekek közül csak néhányan vannak ügyeletben óvodában, így velük fogom megvalósítani a játékot. A kisebbek feladata a tojások áthelyezése marokcsipesszel. Rájuk bízom, választanak e szempontot / nagyság, szín/ Ha nem megy csipesszel, az ujjacskáikat is használhatják csipeszként. Az ügyesebbeket megkérem, mondják el, hogyan tudnánk a nyuszinak segíteni, hogyan tudnánk rendbe tenni az összeborogatott tojáskákat. Ehhez elegendő tálcát biztosítok. Mivel frissen festett tojások, használjanak csipeszt Kéz izmok erősítése, finomotorika, grafomotoros fejlesztés. 3. szint: előre elkészített módon a segédkártyákra lerajzolt helyekre helyezzék el a tojásokat / síkból térbe leképezve.
A játék lezárása: Nyuszika megérkezik ( báb) és megköszöni a segítséget, a sok sok jó ötletet, a sok sok munkát a gyerekeknek.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: : Folyamatos értékelés, mely során minden megoldás pozitív megerősítést kap, hiszen óvodás korú gyermekekről van szó. Van, akinek a feladattudatát, van akinek a feladattartását dícsérem. Aki részt vesz, azt pozitívan erősítem a tevékenységben. A játékot elől hagyom a nyitott polcon, bármikor játszhatják, bármikor gyakorolhatják, míg meg nem unják.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A továbbfejlesztést a segédkártyák bővítése adja, a gyermekek ötletei és kivitelezése alapján. Szeretném, ha idővel a gyerekek készítenének játékszabályok is.
A játékvezető speciális feladatai: A gyermeki igények folyamatos nyomonkövetése, a gyermekek támogatása a pozitív élmények szerzésében, szem előtt tartva a pedagógiai célt, a matematikai tapasztalatok szerzését a játék során, valamint a képességfejlesztést. / Szem -kéz koordináció, finommotorika, grafomotoros fejlesztések.
Egyéb/megjegyzés: : A járványhelyzet miatt sajnos sok idő kiesett, a csoportom nem teljeses létszámmal, hanem kb 50 % os gyermeklétszámmal működik a nyitás óta. A tervezett játék a húsvéti ünnepkörre épült. A nyitás húsvét után történt, ám azt gondolom, legalább ilyen módon tudtunk együtt húsvétolni az óvodában.
A játékot lejegyezte: Horváth Hajnalka