A játék neve, címe: Családra fel!
A játék pedagógiai célja: Csapatmunka fejlesztése
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A termet kell jól átjárhatóvá tenni. A játékosokkal meg kell beszélni, hogy a játék mellett fontos a résztvevők biztonsága, tehát ne lökdössék, rángassák egymást.
Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Szék
Az előkészítés feladatai: Cetlik megírása. Annyi szék kihelyezése, ahány család van.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Családneveket, szerepeket kitalálhatjuk közösen.
A játék megnyitása, nyitánya: Az állatkerti séta alatt a család elkeveredett egymástól. Apuka leragadt a medvéknél, anya a zebrákat nézte, a gyerekek az állatsimogatóhoz rohantak, a nagyiék Zoo-csemegét vásárolnak az unokáknak. Megbeszélték, hogy pontban délben találkoznak a hamburgeresnél. Igen ám! – de csak egy szabad asztal volt a falatozónál, amelyre több család is pályázott. Azé lesz az utolsó asztal, aki leghamarabb összeszedi a családtagjait.
A játék menete, játékszabályok:A cetlikre felírtam a családok nevét, családban elfoglalt szerepet. Pl: Mézga család apuka Mézga család anyuka, Mézga család gyerek,…. Játékosszám szerint lehet bővíteni a családot nagyszülőkkel, háziállattal. Összekeverem a cédulákat, minden gyermek húz egyet, amit nem mutat meg senkinek. Sípszóra elkezdik keresni családtagjait, majd egymás ölébe ülnek a kihelyezett székeken az alábbi sorrent szerint: Apa ölébe anya, majd gyerek, háziállat.
A játék lezárása: Az a család nyer, aki leghamarabb végez, helyes sorrendben.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Többször játszható a játék, törekedve arra, hogy más-más szerepet kapjanak a résztvevők. Fontos visszaélés számomra, hogy mennyire tudta a játék összehozni a gyerekeket az ellentétek ellenére(fiúk – lányok, osztályok keveredése, esetleg az egyébként kiközösített tanulóval való együttműködés).
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Szerepek bővítése
A játékvezető speciális feladatai: Nem igényel különösebb feladatot.
A játékot lejegyezte: Baranyai Erika