JÁTÉKRA FEL!

Kocsis Andrea: Virágtündérek

A játék neve, címe: Virágtündérek

A játék pedagógiai célja: – A játékból, „meglepetésből” fakadó öröm megszerzése, ennek a közös átélése. – Társas kapcsolatok erősítése. – Figyelem, feladatértés, hallási észlelés, térirányok ismeretének és számolási készségnek a fejlesztése.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Figyelemfelhívás a játékeszközök helyes használatára, a balesetveszély kockázatára. (Összeütközés minimalizálása: az eszközök pontos elhelyezésével. Egymásra figyelés a mozgásos játék közben.)

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: – Színes tulipánformák 20-20 db minden formából. (piros, kék, sárga, zöld), – 3 db. kosár, – 3 db. fakarika, (virágos kertek), 3 db. hullahoppkarika (tündérházak) – Magnó, CD / Ha több fővel játszunk, akkor érdemes nagyobb térbe helyezni a tulipánokat. Kertek helyett „tulipánmezőt” készítünk./

Technikai igény: Tulipánformák kivágása, laminálása.

Az előkészítés feladatai: A helyszín berendezése, eszközök előkészítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: – A három lány nagyon sokat segített a csoportszobai dekoráció elkészítésében. (pakoltak, színeztek) Azt mondtam nekik, hogy ezért a sok munkáért holnap meglepetés várja őket a tornateremben. (A játék megszervezése, átgondolása, eszközök –tulipánformák- elkészítése miatt terveztem más napra a meglepetésjátékot.) – Aznap reggel az eszközöket előre előkészítettem. Néhányat elraktam a szertárba, hogy a gyerekekkel együtt vegyük elő azokat. – A játék indítása előtt bekapcsoltam a magnót. – A lányok zenét hallva léptek be a tornaterembe. – nagy ujjongásba törtek ki- Elmondtam nekik, hogy ők most virágtündérek lesznek. A gyerekekkel együtt raktuk ki az eszközök helyét. Pl.: karikák, kosarak. (Így még lelkesebbek voltak a meglepetésjáték iránt. ). Eszközök elmondása, hogy mit jelképeznek. Pl.: virágoskert, virágtündér háza.

A játék megnyitása, nyitánya: „ A virágtündérek tulipánokat gyűjtenek a virágoskertben. Vállasszatok magatoknak egy házat, mert a virágszedés után, ebbe a házba kell vinni a kosárba gyűjtött virágokat!” Játékszabály ismertetése.

A játék menete, játékszabályok:„ Ha megszólal zene, akkor kisétáltok a tündérházakból és elkezdtek sétálni körbe a virágoskertek körül. Ha nem halljátok a zenét, akkor elkezdhetitek tetszés szerint, bármelyik kertből gyűjteni a virágokat.” ( Elpróbáljuk zene nélkül.) „Ha újra halljátok a zenét, akkor megint sétáltok a kertek körül és csak akkor szedhetitek újra, ha nem halljátok. Akkor kell visszamennetek a házatokba, ha már az összes virág elfogyott.” (Egy próbajátékkal ellenőrzöm vissza, hogy minden érthető volt-e a gyerekek számára.) Többször szólaltatom meg és halkítom a zenét, így nem egyszerre gyűjtik össze a virágokat.

A játék lezárása: A játék végén a lányok szorgalmasan számolgatták meg az összegyűjtött tulipánokat. Mindenkit megdicsértem, hogy sokat gyűjtött.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Aznap mindenki győztes volt, hiszen elsődleges célom az volt, hogy örömet szerezzek a lányoknak. A meglepetésből származó közös élmény a barátságukat is erősítette. A jutalom maga a játék volt, a szorgalmukért kapták. Ezen kívül pedig a csoportszobában egy virágszínező várta őket. Ez is jutalom volt számukra.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – A tulipánformákat más, különböző tulajdonságok szerint lehet gyűjteni. Pl.: méret – Ügyességi, mozgásos játékként, vagy csapatversenyként- több játkossal- is játszható. Ilyenkor győztest hirdetünk. Az győz, aki a legtöbb tulipánt szedte.

A játékvezető speciális feladatai: Érdemes a szabályokat fokozatosan ismertetni, a játék minden fontos mozzanatát kipróbálni. Ha már mindenki számára érthető, hogy mit kell tenni, akkor bevezetni a következőt, és így tovább. Folyamatosan kell figyelni a játékosok fizikai aktivitását, érzelmi reakcióit és azok biztonságát!

Egyéb/megjegyzés: A járvány ideje alatt az intézményünk folyamatos ügyeletet biztosított. A fényképen szereplő lányok –játékosok- egy közösségbe járnak. A közös játék megszervezését és a fényképek elkészítését a szülők jóváhagyása mellett valósítottam meg. Semmilyen vírusveszélynek nem voltak kitéve. Barátnők, mindig együtt tevékenykednek. Azért is szerveztem meg a játékot, mert nem kézzel fogható jutalmat szerettem volna adni a munkájukért, hanem különleges meglepetésben részesíteni őket. A csoportomban többször jutalmazzuk a munkájukért a gyerekeket. Attól függően, hogy milyen érdeklődésű és korú a gyermek. A lányok nagy mozgásigénnyel rendelkeznek, szeretnek a tornateremben mozogni. A meglepetést ezért is ide szerveztem. A játék, mint meglepetés elérte a célját. A gyerekek nagy örömmel vettek benne részt.

A játékot lejegyezte: Kocsis Andrea