A játék neve, címe: Matek tetris
A játék pedagógiai célja: Játékos feladat által fejleszteni a gyermek matematikai tudását, logikus és problémamegoldó gondolkodását.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Ennek a játéknak nincs baleseti kockázata.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Színes tetris alakzatok, alaplap (alakzatok felhelyezésére). Lap és ceruza az esetleges számoláshoz.
Technikai igény: Asztal, szék a kényelmes dolgozáshoz, játékhoz.
Az előkészítés feladatai: 1.feladat: A tetris alakzatok kivágása, feliratozása. Feladatlista elkészítése. (nem közvetlen játék előtt) 2.feladat: Asztal, szék előkészítése, feladathoz szükséges anyagok kikészítése.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek (jelen esetben 1 gyermek) bevonása a tetris alakzatok kivágásába.
A játék megnyitása, nyitánya: Egy könnyebb (korosztálynak és osztályfoknak megfelelő) fejszámolás bemelegítésként. A kerettörténetet a 13 éves fiam képességéhez és érdeklődési köréhez találtam ki.
Két kedvenc játékodat gyúrtan össze eggyé, úgy, hogy közben matekra is gyakorolj. A játék során a tetrisben használatos elemekből egy olyan falat kell felépíteni, amivel a minecraft farmodat körbe tudod keríteni. Ennek a falnak felépítésével a többieknek is tudsz segíteni az építkezésben. Mint minden építkezésnél, itt is lentről húzzuk fel a falat úgy, hogy az elemek illeszkedjenek az előző sor tégláihoz. Minden sorral egyre erősebb és nagyobb lesz a fal. Figyelj arra, hogy csak az a tégla kerüljön a sorba, ami oda is való, különben ledől az egész. Ahhoz, hogy tudd a beilleszthető elemet, ki kell számolnod egy-egy feladatot és annak az eredményét kell megkeresni. Ha jól dolgozol, bővül a minecraft birtokod!
A játék menete, játékszabályok:A játék alatti feladat: – különböző színű (formájú) tetris alakzatok közül ki kell választani a megfelelőt – a megfelelő darabot számolással keressük meg (eredmények a formákon) – a számolás feladatsora a játék része (minden kérdéshez különböző eredmény tartozik) – a kiválasztott elemekből minél hamarabb fel kell építeni a megadott alakzatot – az építkezést mindig alulról és balról kezdjük – ha egy sor felépül, jöhet a következő – az utolsó elem beillesztésével vége a játéknak – ellenőrizni is lehet a számolást az azonos formák miatt
A játék lezárása: A játéknak nem a kiesés a tétje, hanem a gyorsaság. Aki hamarabb végez, ő a zseni matekból. (Jelen esetben csak a gyermekem játszott, az ő matematika tudásának és logikus gondolkodásának fejlesztése volt a cél.) Kerettörténet befejezése: A játék végéhez érve egy olyan erős fal felépítése, amivel körbeépítheted a minecraftos birtokod, s ha kedved van hozzá a legóból is felépítheted a képzeletbeli otthonod.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Iskolai keretek között a dicséret és a jutalmazás elkerülhetetlen. Tantárgyi ötös formájában történhet. Családi keretekben (gyermekemnek) is a dicséretet fontosnak tartom, bár nem jutalomért, hanem a matematika és a számok iránti szeretetért játszik. Elmondása szerint élvezte a játékot, főleg azt, hogy a napi teendők mellett együtt játszottunk. Arra kért, hogy ehhez hasonló de nehezebb feladatot találjak ki.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A tetris elemekhez más matematikai példák megadása, vagy más kirakható alakzatok kitalálása. Az elemek lelaminálásával és arra alkoholos filccel írva többször használatos játékot hozhatunk létre. Ebből a játékból még a Kördominó (eleje-vége is összekapcsolódik) felé lenne érdemes továbblépni, ahol a műveletvégzés-eredmény kapcsolódna össze. Véleményem szerint több tantárgyhoz kapcsolódó feladatnál és csoportmunka során (3-4 fő) is jól használható, bár az előkészítése (kérdések kitalálása, elemek vágása) kissé időigényes. Ez kiküszöbölhető az újrahasználható formával.
A játékvezető speciális feladatai: Elmondom a tetris szabályait (az alap játék már ismert) és hogy az hogyan függ össze a számolásos feladatokkal. A szabályokat fokozatosan, lépések bemutatásával ismertetem.
Egyéb/megjegyzés: Úgy tapasztaltam, hogy érdekes és agymozgató, jó gyakorló feladat volt. Már várom, hogy akár ezt a feladatot továbbgondolva, vagy a tanfolyam alkalmával megismert játékokat kipróbálhassam tanítványaimmal.
A játékot lejegyezte: Botosné Németh Anikó