A játék neve, címe: Tyúkviadal
A játék pedagógiai célja: koncentráció fejlesztése
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Ülve játszunk ügyelve, hogy ne okozzunk sérülést.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: műanyag tojások, stopper
Technikai igény: A Játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre, de kényelmesebben játszható, ha minden játékosnak van egy széke, amire leülhet, és egy asztal, amihez odaülhetnek. Szabadtéren földön ülve is játszható.
Az előkészítés feladatai: kellékek és helyszín előkészítése
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha szükséges, a helyszín közös előkészítése. Ha nem áll rendelkezésre kellék, a játék előtt a résztvevők saját kezűleg készítik el a tojásokat papírból (rajzolás/színezés/festés, kivágás).
A játék megnyitása, nyitánya: A játékszabályok ismertetése. A játékosok párba állása/állítása.
A játék menete, játékszabályok:Kerettörténet: A baromfiudvarba egyszerre több tyúk érkezik. Mivel dúl a harc közöttük, ezért a gazdaasszony versenyt rendez nekik. Aki utoljára megmarad, az a nyertes játékos lesz a tyúkok királynője, akinek a többiek engedelmeskednek. A játék alapja a kő, papír, olló. Négyen fogjátok játszani a játékot. Párokat alakítunk. Először ketten-ketten párban játszanak. Az asztalnál ülve játszunk, hogy elkerüljük a sérülést, pl. összefejelést. Az asztalon mindkét páros előtt 5 db tojás van. A játék célja az, hogy 2 perc alatt minél több tojást szerezz magadnak. Ezt úgy érhetjük el, hogy a pároddal játszod a kő, papír, ollót. Ha te nyersz – de csak ebben az esetben – fel kell kapnod egy tojást. A tojást csak jobb kézzel veheted fel, miközben kotkodácsolsz. Ha rossz kézzel nyúlsz a tojásért vagy nem kotkodácsolsz, a másik játékos kapja meg a tojást. Aki nem nyert, annak meg kell akadályoznia, hogy a nyertes felvegye a tojást. Bal kézzel el kell takarnia a tojást. Ha sikerül letakarnia a tojást, akkor az övé lesz a tojás. Előre meg kell határozni, hogy melyik tojásról van szó. Érdemes azt a tojást külön rakni a többitől, amit mindketten jól láttok, és körülbelül egyforma távolságra van mindkettőtöktől. Ha a kő. papír, olló során ugyanazt a jelet mutatjátok, akkor meg kell ismételni a játékot. Addig kell játszani, amíg mindketten más jelet mutattok. A páros közül az lesz a nyertes, aki több tojást szerez. Ezután a két nyertes ugyanezen szabályok betartásával játszik egymással.
A játék lezárása: Cél a versenyhelyzet fokozása. A hibázó játékosok kiesnek a játékból. A játéknak akkor van vége, ha már csak egy játékos marad játékban.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, és megköszönöm a részvételt. Megkérdezem a játékosokat, hogy hogyan érezték magukat és milyen tapasztalatokat gyűjtöttek.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Színes tollakkal helyettesíthetők a tojások. Kellékek nélkül is játszható a játék. Ebben az esetben az lesz a nyertes, aki egy előre meghatározott témakörhöz gyorsabban mond 3 szót (pl. német órán a ruházat témakörhöz).
A játékvezető speciális feladatai: A szabályok pontos ismertetése, próbajáték. Időintervallum betartása.
A játékot lejegyezte: Fódiné Leszkovich Éva