A játék neve, címe: Kiszámoló
A játék pedagógiai célja: A matematikai alapműveletek gyakorlása
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Ha a játék tanteremben történik, a berendezési tárgyakat úgy kell elrendezni, hogy a megfelelő méretű szabad terület biztosítva legyen.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: A/5 méretű számkártyák, egyjegyű vagy kétjegyű számokkal
Az előkészítés feladatai: Terem berendezése, számkártyák előkészítése
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A terem berendezéseinek átrendezésével egy kb. 4×4 m-es szabad hely kialakítása
A játék megnyitása, nyitánya: Egy tanulót kiválasztunk, ő lesz a válaszadó. A többiek egy-egy számkártyát kapnak, és egy kört kialakítva párokba rendeződnek. A számkártyákat még nem mutatják. A párok egymással megbeszélik, hogy ki lesz az, aki a feladatot adja a középen álló tanulónak. A feladatadó tanuló 3 feladat közül választhat: add össze, vond ki, szorozd össze. (A kivonás esetén mindig a bal oldali számból vonjuk ki a jobb oldali számot.)
A játék menete, játékszabályok:A válaszadó tanuló a kör közepére áll és rámutat egy párra. A pár mindkét tagja megfordítja a számkártyát és a feladatot adó tanuló kiadja az utasítást. A középen álló tanuló megválaszolja a kérdést, majd a következő pár felé fordul. A cél, hogy adott idő alatt minél több feladványt meg tudjon oldani. Az értékelésnél csak a helyes válaszok száma számít. A játék egy percig tart, az időt a játékvezető méri. Az egy perc letelte után a válaszadó maga helyett új játékost választ, vele helyet cserél. Az új játék megkezdése előtt a párok újra rendeződnek, helyet is cserélnek. A játékot egy tanórán 3 kört játsszuk.
A játék lezárása: A játékok végén összehasonlítjuk a válaszadó tanulók teljesítményét és első, második, harmadik helyezettet hirdetünk. (mindenki dobogós)
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az első helyezettet ponttal jutalmazzuk. (nálam 4 plusz pont ér egy jegyet
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Az alapműveletek után összetettebb műveleteket is gyakoroltathatunk, pl. az első szám kétszereséből vond ki a második számot, illetve egyjegyű és kétjegyű számokat is használhatunk.
A játékvezető speciális feladatai: A játékidő mérése, a jó válaszok jegyzése.
A játékot lejegyezte: Tóth Gabriella