JÁTÉKRA FEL!

Balla Angelika: Féllábas labdajáték

A játék neve, címe: Féllábas labdajáték

A játék pedagógiai célja: Motoros koordináció fejlesztése, egyensúlyérzék és labdakezelés fejlesztése. Frusztrációtolerancia növelése. Szabálykövetés kialakítása a kisebb korosztálynál.

A játék jellege: Energetizáló

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: A nagymozgásos feladathoz megfelelő helyet kell biztosítani. A bizonytalan testhelyzetek miatt ,a baleseti forrást jelentő nagyon közeli bútorokat távolabb kell helyezni, ha szobában , vagy tanteremben játszunk.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Labda

Az előkészítés feladatai: Ha szabadtéren játszunk akkor nincs teendő. Beltérben megfelelő méretű, biztonságos helyet kell kialakítani.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Teremrendezés , amennyiben szükséges

A játék megnyitása, nyitánya: A játék előtt -elsősorban a kicsiknél -segítséget kell nyújtani a felállási kör kialakításában, az egymás közötti távolság kimérésében. /Például karnyújtással./

A játék menete, játékszabályok:A gyerekek arccal befelé körben állnak. Labdát dobálnak egymásnak, olyan sorrendben ahogy szeretnék. Igyekezzenek nem elejteni a labdát, mert minden hibázás egy nehezebb testhelyzettel jár. Ha a következő labdát azonban hiba nélkül elkapja , akkor egy fokozattal jobb helyzetbe kerülhet. A büntetések fokozata: -X-láb, – félláb -páros térdelés -hason fekvés -háton fekvés -kiesés a játékból Ha valaki a dobó hibájából nem tudta elkapni a labdát, mert az rosszul dobta, akkor a dobónak számít hibául és ő kerül rosszabb testhelyzetbe. Mindenki nagyon figyeli a labdát, mert az elmélázóknak is lehet dobni.

A játék lezárása: Ha kevesen játszunk és kicsikkel ,akkor nem célszerű kieséssel zárni. A játék közben játékvezetőként rugalmasan meghatározhatjuk ,hogy még hány dobás a végéig ,a motiváltság és aktivitás függvényében . Többen játszva, nagyokkal, lehet bizonyos számú kiesést is kitűzni.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék vége után mindenkit megdicsérünk. Kiemelhetjük az igazán szabálykövetőket, az igazán ügyeseket, a nagy visszajövőket-igazából mindenkit! Kinek tetszett? Játsszuk- e máskor is?- ha például osztályról, vagy rendszeresen találkozó csoportról beszélünk.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A nehezítésnek más variánsait beépíteni a szabályba: például guggolás, nagyterpesz… A csoport is hozhat ötleteket!

A játékvezető speciális feladatai: Kicsiknél a sikertelenség feldolgozása. Játékra motiválás az esetleges kudarc esetén is. Szórakozás, önfeledt nevetés legyen a játék közben, ha térdre kerülünk is.

A játékot lejegyezte: Balla Angelika