JÁTÉKRA FEL!

Maródi Attila : Jön az árvíz

A játék neve, címe: Jön az árvíz

A játék pedagógiai célja: szociális képességek fejlesztése, kapcsolatteremtés, csoportkohézió erősítése, egymásra való odafigyelés, együttműködés megerősítése

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: felhívni a figyelmet, ahogy csökken a menekülési terület és egyre szűkebb lesz a hely, fokozottan figyeljenek oda egymásra!

Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: 1-2 takaró vagy lepedő, ami szimbolizálja azt a területet, ahova lehet menekülni az árvíz elől

Technikai igény: bármilyen zenelejátszó, hangosítás

Az előkészítés feladatai: takaró vagy lepedő elhelyezése a terem közepén, a zene kiválasztása és a zenelejátszó beállítása

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: a lepedő vagy a takaró elhelyezése

A játék megnyitása, nyitánya: Térbe állás.A növendékek a lepedő vagy takaró körül elhelyezkednek, elmondom a játék menetét és szabályait. Leterítünk egy takarót vagy lepedőt. Ide lehet majd menekülni, ha „jön az árvíz”. Megkérem a növendékeket álljanak rá úgy, hogy kényelmesen elférjenek rajta. Amint megszólal a zene, mindenki elkezd táncolni a takaró vagy lepedő körül. Ha megáll a zene és azt hallják, hogy „Jön az árvíz!”, mindenki egymást segítve a takaróra vagy lepedőre visszafut. Felhívom a figyelmet, hogy minden tánc után egyre kisebb lesz a menekülési terület, így egyre nehezebben férnek el majd. Aki már nem fér fel, az kiesik a játékból. Cél, hogy egymást segítsük a menekülésben!

A játék menete, játékszabályok:Leterítünk a földre egy akkora takarót, amelyre a résztvevők még kényelmesen rá tudnak állni. Amíg szól a zene, a gyerekeknek a takaró vagy lepedő körül táncolnak, betöltve a rendelkezésükre álló teret, improvizálnak a megadott táncanyagból (ebben az esetben dél-alföldi oláhost). Ha a zene elhallgat és azt hallják, hogy Jön az árvíz, gyorsan vissza kell állni a takaróra vagy lepedőre. Minden tánc után egyre kisebbre hajtjuk a takarót, így egyre nehezebb helyet találnia mindenkinek. Fontos egymás segítése! Aki már nem fér fel a takaróra, az kiesik a játékból, de szurkolhat tovább a többieknek.

A játék lezárása: A játék addig tart, amíg legalább két ember marad a játékban, a többiek addig szurkolnak.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem és megtapsoltatom a játékban bennmaradt gyerekeket, értékelem a szép táncolást is , és megkérdezem, hogy érezték magukat a játék közben.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Bármilyen táncot vagy zenét kiválaszthatok az improvizációra, kisebb életkorban akár állatok mozgását is utánozhatják a gyermekek. A takarót vagy lepedőt helyettesíthetem akár egy kötéllel is. Zene nélkül is játszható.

A játékvezető speciális feladatai: Ügyelni a gyermekek biztonságára, felhívni a figyelmet, hogy egymás segítése a cél, és az hogy minél többen, tovább benn maradjanak a játékban, fokozottan figyelve egymás testi épségére.

A játékot lejegyezte: Maródi Attila