A játék neve, címe: Játékboltban
A játék pedagógiai célja: A játék alapvetően kettős pedagógiai célt szolgál. Kisgyermekek esetében fejleszti a szabálytudatot, az óvódában elsajátított alapvető számolási, leírási készségeket gyakoroltatja, idősebbek esetén a cél az együtt játszás öröme, a családi kötelékek erősítése.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Az ülőhelyeket, és a játékokat úgy kell elhelyezni, hogy azok ne borulhassanak fel.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Személyenként 10 játékpénz, személyenként kb. 5 plüssállat, vagy játékbaba.
Az előkészítés feladatai: Az ülőhelyek kialakítása a játékosok számára, a játékbolt kirakatának megalkotása a játékok elhelyezésével. Papírpénzek előkészítése.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékosok a játékok előkészítésében, elhelyezésében a papírpénzek kivágásában, kiosztásában tudnak segíteni.
A játék megnyitása, nyitánya: A játékosok elhelyezkednek a nekik kialakított ülőhelyeken. Meghallgatják a kerettörténetet, megkapják a kellékeket, személyenként 10 tallért.
Egy játékbolt különleges akciót hirdetett, hogy karácsony előtt mindenki játékhoz juthasson. Ezért meghívta a játékra vágyó gyermekeket egy játékra. A játék különlegessége, hogy a játékpénzt is a játékbolt tulajdonosa biztosítja.
A játék menete, játékszabályok:A játékbolt vezetője egyszerre mindig csak egy játékot szeretne értékesíteni. Ehhez nem kell mást tenni, mint a játékosnak egy játékpénzt, 1 tallért felajánlania, valamint a kirakatban lévő játékok valamelyikéről, amiről a játékos úgy gondolja, hogy éppen az az eladósorban lévő játék, egy igaz állítást mondania. Ha az állítás jellemző a kiszemelt játékra, akkor a játékos megtarthatja az általa felajánlott tallért és még kap is egyet. Ha az állítás nem jellemző a játékra, akkor elveszik a felajánlott tallérja. A játékos rá is kérdezhet melyik játékról van szó, így azonban ez 5 tallérba kerül neki. Ha eltalálja melyik játékról van szó, övé a játék, ha nem, elveszik a beadott pénze. A játékosok egy előre megállapított sorrendben következnek egymás után.
A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha három plüss vagy játékbaba elkelt.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az értékelés a következőképpen zajlik: Az a játékos választhatja ki mit szeretne a továbbiakban játszani a többiekkel, akinek a legtöbb játékpénze marad és a legnagyobb értékű játéka van. (Egy játék 5 tallért ér.)
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékosok még a játék megkezdése előtt megállapodhatnak arról, hogy a dobókocka hányas dobása esetén következnek. Ebben az esetben érdemes a játékot maximum hat játékossal játszani.
A játékvezető speciális feladatai: A fiatalabb játékosok kedvéért próbajátékot is érdemes játszani a szabályok fokozatos ismertetésével.
Fontos lehet a plüssöket előre átvizsgálni, melyiknek pontosan mije van, mert bizonyos szögből nem látszik minden (szalag, állatka farka). Fontos lehet megegyezni a színek használatában. Valakinek a sárgászöld zöld, valakinek sárga.
Szintén érdemes lehet megállapodni arról, hogy nem hangozhat el egy állítás pontos tagadása, mert tallérszerzési taktikázásra adhat alkalmat, különösen akkor, ha a játékosok nem sorban következnek egymás után, hanem a kockadobás határozza meg a sorrendet. (Pl. Van az állatnak füle -1 tallér. Nincs az állatnak füle + 1 tallér)
A játékot lejegyezte: Csik Valéria