A játék neve, címe: Ostrom
A játék pedagógiai célja: A játék célja a csoport megmozgatása két tanulószobai foglalkozás között. A játék során együttműködés, mozgás, ügyesség fejlesztésére kerül sor.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A résztvevőkkel megismertetem a játékteret, felhívom a figyelmüket az esetleges veszélyekre, pl. pad, gödör, stb. Megbeszéljük, hogy vigyázzanak egymás testi épségére.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A játék megnyitása, nyitánya: A játék egy vár ostromáról szól. A résztvevőket két csapatra osztjuk, egy ostromló és egy védő csapatra. A vár egy a játéktéren kijelölt terület, a próbajáték során ez egy falszakasz volt az iskola udvarán.
A játék menete, játékszabályok:A játékosokat két, lehetőleg egyforma erősségű csapatra osztjuk. Az egyik csapat a védő, a másik csapat a támadó lesz. Kijelöljük a játéktéren a várat/bázist. Ez a próbajáték alatt egy falszakasz volt az iskola udvarán, de ez bármi lehet, ami a játéktéren kijelölhető. A védő csapat tagjai ezt csak 1,5 méterre/kartávolságra közelíthetik meg (ne öleljék át, ne feküdjenek rá) A támadó csapat célja, hogy legalább egy játékos megérintse a várat jelképező területet. A védő csapat tagjai ezt úgy akadályozhatják meg, hogy megfogják/megérintik a támadókat. Ha a támadók közül valakit megfognak, az kiesik abból a körből. Ha a támadók közül valaki beér a várba, akkor a csapat kap egy pontot, a kör véget ér. Ha a védők mindenkit megfogtak, akkor a védők kapnak egy pontot. A kör végén térfélcsere, a támadókból lesznek a védők, a védőkből a támadók. Egy körben csak egy pontot szerezhet egy csapat.
A játék lezárása: A játék addig tart, amíg valamelyik csapat nem ér el egy előre meghatározott pontot. A győzelmi pont kiválasztásával lehet a játék hosszát megadni (pl. 5, 7, 9, pont).
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A győztes csapatnak sikerült meghódítani a várat.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék során előfordult egy olyan eset, amikor mind a két csapat passzívan viselkedett. Ekkor egy időkorlátot jelöltem ki (1 perc), aminek letelte után döntetlen lesz a kör, senki nem kap pontot. Ezzel sikerült újra mozgásba hozni a csapatokat. A játékra való készülés közben a következő lehetséges kerettörténetek jutottak még eszembe: Egerek és macskák, rabló pandúr. A csoport összetétele és érdeklődési köre miatt választottam a várostrom témakörét.
A játékvezető speciális feladatai: Előfordult olyan helyzet, ahol a játékosok nem tudtak megegyezni abban, hogy a támadó beért e vagy sem, mielőtt a védő megfogta. Erre figyelni kell a játék vezetése során.
A játékot lejegyezte: Csató János Zsolt