A játék neve, címe: Mikulásnapi postás
A játék pedagógiai célja: Mikulásnapi szórakozás, élményszerzés. Reflexgyakorlat, egymásra figyelés, koncentráció fejlesztés.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: ’Ne egyenek egyszerre túl sokat az édességből.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Egy db plüss vagy egy pohár, de más apróbb, könnyű tárgy is megfelel és egy db pénzérme. Mikulásnapi játékról lévén szó, jutalom csokifalatok a játék végén. Kényelmesebb a játékot játszani egy asztalnál, széken ülve.
Technikai igény: A Játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre
Az előkészítés feladatai: Be kell rendezni a helyszínt úgy, hogy ott körben ülve, biztonságosan tudjunk játszani.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha szükséges a terem berendezésében segíthetnek a gyerekek. Otthonról hozhatnak ők is apró édességet, saját készítésű süteményt, üdítőket, amiket a játék végeztével el lehet fogyasztani.
A játék megnyitása, nyitánya: A játékosokat két azonos számú csoportra kell bontani. Az asztal két oldalán sorban foglalnak helyet. A játékvezető az asztal egyik végén áll kezében egy darab pénzérmével. A játékosok megfogják egymás kezét az asztal alatt úgy, hogy a szemközt ülök ne láthassák.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok mindannyian az asztal túlsó végén elhelyezett plüssfigurát nézik kivéve a játékvezetőhöz két legközelebb ülő játékos. A játékvezető feldobja a pénzérmét és lecsapja az asztalra. A két elől ülő játékos feladata, hogy ha az érmén fej látszik akkor megszorítja a mellette ülő kezét, aki továbbadja a szorítást. A cél az, hogy a szorítás minél előbb eljusson az asztal túlsó végén ülőhöz, aki, ha megkapta a jelet, felkapja a plüsst. Ha ez sikerült, a játékos az asztal végéről előre költözhet és kezdődik újra a játék. Ha azonban rossz jelet küldenek tovább az elöl ülő játékosnak kell hátra ülnie. Az a csapat győz, amelyiknél leghamarabb visszaül az első játékos a kiindulási helyére.
A játék lezárása: Ha a játékot kezdő játékos valamelyik csapatban visszakerül a kiindulási helyére a játéknak vége és ez a csapat lett a győztes. Természetesen a játékot játszhatjuk két három körön keresztül is.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Mivel Mikulásnapi játékról van szó, a jutalmazás semmiképpen sem maradhat el. A győztes csapat választhat először a kihelyezett finomságok közül, de természetesen mindenkinek jut a végén egy kis édesség.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Pohár vagy plüss helyett kis cukorkákkal is játszható, amit, ha helyesen elkapnak, megtarthatják és a játék végén elfogyaszthatják. Ha viszont rosszul kapják fel vissza kell adniuk a megszerzett zsákmányból.
A játékvezető speciális feladatai: Fiatalabb korosztállyal is jól működik a játék, de velük előtte érdemes egy-két próba kört játszani, hogy biztosan megértették-e a szabályokat.
Egyéb/megjegyzés: Sajnos a járványhelyzet miatt nem volt lehetőség nagyon gyerekcsoporttal kipróbálni a játékot, de a gyerekek visszajelzése az volt, hogy nagyon élvezték ezt az időtöltést és szívesen játszanának máskor is. Még a kicsit visszahúzódóbb kislány is nagyon önfeledten játszott.
A játékot lejegyezte: Koleszárné Urbanovics Nóra