JÁTÉKRA FEL!

Nagyné Kele Tímea: Süni mentő

  1. A játék neve, címe: Süni mentő
  2. A játék pedagógiai célja: kooperációs készség fejlesztése
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Játéktér akadálymentesítése (eddig használt szerek, eszközök helyretétele)
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: body roll hengerek, kendők, kislabdák
  12. Technikai igény: –
  13. Az előkészítés feladatai: eszközök kikészítése, párok alakítása, játék kerettörténet és játékszabály ismertetése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: játéktér kijelölése padokkal, body roll henger elhelyezése a célban, kislabdás kosár elhelyezése a rajtnál, kendők kiosztása páronként
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Ezen a héten az „állatok élete ősszel” témakört dolgozzuk fel a gyerekekkel, ezen belül is „süni” hét van. A játék kerettörténetét ehhez igazítom. Párokat alakítunk – szabad párválasztás. Minden gyermek „tűzoltóvá változik.” A tűzoltópárok feladata, hogy a „süniket” (kislabdákat) egyesével biztonságos helyre juttassák az erdőtűz elől.
  17. A játék menete, játékszabályok: Kerettörténet: Az erdőben már vastag az avar, sok a száraz ág, és levél a földön. A sünik téli vackaikat készítik, elbújnak az avarban. Sajnos egy turista véletlenül erdőtüzet okoz, riasztják a tűzoltókat. A tűzoltók feladata a sünik biztonságos helyre való eljuttatása az erdőtűz elől. Feladat: A gyerekek párokat alakítanak, a párok egymás mögé állnak a tornaterem egyik végén. Minden pár kap egy kendőt (sün mentő ponyva), amibe egy labdát (sün) lehet tenni egyszerre, s azt úgy kell elvinniük a célig (body roll henger- menedékhely), hogy ne potyogjon ki útközben. Ha kipotyogott, visszatehetik és onnan folytathatják az útjukat, ahol félbeszakadt. A lényeg, hogy a labda eljusson a body roll hengerig, ami a biztonságot jelentő célállomás a „sünik” számára. A következő pár akkor indulhat, ha a játékos pár a „sünit” belehelyezte a hengerbe és elindult vissza a rajtvonal felé. Az aktív játékosok a két hosszú pad közötti területen végzik a „mentést”, „mentés” végeztével a hosszú padokon kívül eső részen térhetnek vissza a rajtvonalhoz, és beállnak az utolsó pár mögé.
  18. A játék lezárása: Ha minden kislabda átkerült már a Body roll hengerbe, akkor véget ér a játék. Ismétlés igény szerint, esetleg nehezített szabályokkal, vagy sorverseny keretében. Az eszközök helyrerakása közösen.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: „Minden süni épségben megmenekült az erdőtűz elől, hála a gyors és ügyes tűzoltóknak! Tapsoljátok meg magatokat, nagyon ügyesen játszottatok, igazán mindent megtettetek azért, hogy a süniket biztonságba helyezzétek. A legügyesebb tűzoltók azok voltak, akiknek nem gurult ki a ponyvából a sünijük, vagyis odafigyeltek, hogy úgy tartsák a ponyvájukat mindketten, hogy a süni benne tudjon maradni! Úgy láttam, hogy ez néhányszor sikerült a X&Y párosnak, tapsoljuk meg még egyszer ezeket a nagyon ügyes kis tűzoltókat! (Feldolgozást egyelőre nem tervezek.)
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – variáció 1.: kis nehezítés, ha menet közben kipottyan a labda a kendőből, akkor végigvihetik, de újra a rajtvonalról kell indulniuk. – variáció 2.: Nem egy, hanem 2, v. 3 labdával kell egyszerre átjutni. – variáció 3.: keskeny sállal történő hordás, amikor sokkal nehezebb a „ponyvában megtartani” a labdát – variáció 4.: Két csapatra osztjuk a gyerekeket, két mentőteret hozunk létre két biztonsági (cél)állomással, azaz Body Roll hengerrel. A kislabdák közül két színt hagyunk a kosárban, az egyiket az egyik csapatnak kell átjuttatnia, a másikat a másik csapatnak (pl. piros csapat – piros labdák, kék csapat – kék labdák). – Var.4.a: ugyanannyi labda van mindkét csapatnak, és aki rövidebb idő alatt menti át a hengerbe a labdákat, az a győztes. Var.4.b: Bizonyos idő után a játékvezető megállítja a játékot, és amelyik csapatnak több labdát sikerült átjuttatni, az győz. Var.4.c: Ugyanez, csak a kezdő kosarat is elosztjuk, azaz mindkét csapatnak csak a saját kosarára és saját labdáira kell koncentrálnia.
  21. A játékvezető speciális feladatai: játéktér akadálymentesítése, kialakítása, játékszabályok ismertetése, a játék folyamatosságának biztosítása, szabályok betartatása, a játék fesztelen légkörének biztosítása
  22. Egyéb/megjegyzés: • Nálunk bevezetett szokás, hogy a tornatermi mozgásos tevékenység végén egy valaki elnyeri a vándor aranyérmet, melyet egy egész héten keresztül birtokolhat. Ha erre a játékra hegyezem ki ezt a tornatermi foglalkozást, akkor még egy aranyérmet biztosítok, és a legügyesebb „tűzoltó páros” mindkét tagja birtokolhatja a vándorérmet egy héten keresztül. • Ezt megelőzően egy nagy ponyvával és az összes kislabdát egyszerre használva eljátsszuk a „Kiugrott a gombóc játékot”, amelyet már tavaly is többször játszottunk, szintén kooperációt igényel, de nem párosával, hanem a teljes csoportét. Szívesen csatolnám a célcsoportom leírását, hogy jobban érthető legyen, miért így, és miért ezt, hiszen "már" 4-5 évesek. Félek, az sem lenne elegendő megismerni mindennapi küzdelmeinket, amelyek több, mint egy éve hoztak össze bennünket, és amelyektől ez a csoport nem egy átlagos óvodai csoport. Röviden itt annyit írok, a fotókon feltűnik egy világoskék nadrágos kisfiú, aki középsúlyos autista, és igen meghatározza a mindennapjainkat, a foglalkozások, játékvezetések menetét. Rajta kívül a 14 gyerek között van egy magyarul alig értő török kislány, egy teljesen öntörvényű kislány, és egy teljesen visszahúzódó kisfiú, aki nem bírja, ha együtt mozdul a csoport, ilyenkor mindig kiáll, és hatlovas szekérrel sem lehet motiválni. A játék egyébként nagyon jól sikerült! A gyerekek élvezték, és én az a fajta pedagógus vagyok, aki abban hisz, hogy ami a gyereknek élvezet, az használ! 🙂 Először játszottuk, remekül sikerült a szabályok megértetése a csoporttal, így talán más kerettörténettel, de biztosan ki fogjuk próbálni a későbbiek során a nehezített verziókat is! (a képek természetesen számsorrendben mentek fel, ez kelthet némi zavart – a számozást tudod követni a képek alatt. A fotókon én magam szereplek az óvodásaimmal, kolléganőm készítette rólunk.)
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Nagyné Kele Tímea