JÁTÉKRA FEL!

Kazainé Pardi Katalin: Szivárvány társasjáték

A játék neve, címe: Szivárvány társasjáték

A játék pedagógiai célja: figyelem, koncentráció, memória fejlesztése, ismeretek bővítése, csoportosítás, megadott szempontoknak megfelelően, számolási készség fejlesztése

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Az óvodai csoportban, a játékban részt nem vevő gyerekek felügyeletének biztosítása.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: memória társasjáték kiskosarak

Technikai igény: asztal, székek

Az előkészítés feladatai: A játékban részt nem vevő gyerekek, játéklehetőségekkel való kínálása. Dajka néni, óvodapedagógus jelenlétének biztosítása. Csoportszoba sarkában lévő asztal előkészítése, a nyugodt körülmények biztosítása a játékhoz. Játékeszköz előkészítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: • egy nagycsoportos korú gyermek, leveheti a polcról a társasjátékot • a kisebbek elpakolhatnak a játékhoz szükséges asztalról • kiszámoló mondókával kiválasztjuk, ki kezdi a játékot

A játék megnyitása, nyitánya: Gyertek gyerekek, a mai napon piacra megyünk! Nézzétek csak, mennyi zöldésg és gyümölcs képe található ebben a memória játékba. Segít nekünk abban, hogy összegyűjtsük, mi mindent lehet kapni a piacon.

A játék menete, játékszabályok:Először is elhelyezzük az asztal közepére a táblát, majd rakjuk fel a szivárvány színeinek megfelelő mezőbe, az ugyanazon színű képeket. Láthatunk zöldségeket, gyümölcsöket, használati tárgyakat a képeken, de a mostani játékunkban, nem az lesz a nyertes, aki legtöbb képen lévő tárgyat eltalálja, hanem az, aki a legtöbb gyümölcs, zöldség képét gyűjti össze. A piacra kis kosarakat is viszünk, amibe belerakhatjuk a képzeletbeli piacon megvásárolt termékeket. Először ábrával fölfele elhelyezzük a képeket a megfelelő színű mezőbe! Jól figyeljétek meg, mit hova helyezünk el, képzeletben fotózzátok le a szemetekkel a kirakott képeket! Jól megnéztétek, hol helyezkednek el a zöldségek, gyümölcsök? Most fordítsuk le közösen a képeket! Kiszámolóval eldöntjük, ki kezdi a játékot! A kezdő játékos dob a színeket ábrázoló dobókockával. Amilyen színt dobtál, ugyanolyan színű mezőn lévő képek közül fordíthatsz! Kezdődhet a játék!

A játék lezárása: Látom mindenkinek megtelt a kosara! Ki mit vett a piacon? Nézzük meg! Számoljuk meg, hány fajta zöldséget és gyümölcsöt lehetett kapni az árusoknál?

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Szóbeli, pozitív megerősítésekkel: örülök, hogy mindvégig lelkesen, és kitartóan játszottatok. Figyeltetek egymásra, türelmesek voltatok társaitokkal. Mindenki sok zöldséget, gyümölcsöt összegyűjtött, rövid idő alatt, aminek én nagyon örülök.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékban összegyűjtött képeket lehet csoportosítani színek szerint. Halmazokat képezhetünk a gyerekekkel, zöldségek, gyümölcsök, használati tárgyak, szétválogatásával. Számolási készség fejlesztésére is lehetőség nyílik.

A játékvezető speciális feladatai: A megfelelő helyszínt biztosítani kell a játékhoz. A megfelelő időpont kiválasztása is befolyásolja a játék sikerességét. Az óvodai csoport, játékban részt nem vevő gyerekeinek is biztosítani kell a felügyeletét. Követni kell a játékban résztvevő gyerekek mozzanatait, szabály figyelmen kívül hagyása esetén, jelezni kell a játékosok felé.

Törekedni kell a jó hangulat meglétére a játéktevékenység során.

A játékot lejegyezte: Kazainé Pardi Katalin