A játék neve, címe: Kelekótya gyümölcsök
A játék pedagógiai célja: Figyelem, emlékezet fejlesztése, gyors reagáló képesség formálása, humorérzék, aktivitás fokozása, kudarctűrő képesség fejlesztése.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A mozdulatok során ügyeljenek saját és a társaik épségére. Viseljék és kezeljék helyén a nyereséget és a veszteséget.
Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Piros, sárga, zöld, fehér lap (kisebbeknek célszerű, nagyoknál elhagyható)
Az előkészítés feladatai: Elegendő tér biztosítása egy kör alakításához, színes lapok előkészítése, kiválasztása.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Akár a résztvevők is választhatnak közösen 4 db színes lapot.
A játék megnyitása, nyitánya: A keret történet elmesélése. „Ma különleges bomba robbant a gyümölcsboltban” nézzük meg, kik lehettek a résztvevők?
3 db színes lapot készítettem ide a kör közepére, arra kérlek titeket, hogy nézzétek meg és válasszuk ki, hogy melyik szín, melyik gyümölcs lehetett?
piros lap: pl.: Alma sárga lap: pl.: Banán zöld lap: pl.: Szőlő
Igen ám, de van nálam egy fehér lap is, sajnos ő azokat a gyümölcsöket képviseli, akiket nem választottatok. A nem választott gyümölcsök bosszút eszeltek ki és mindenáron a kezetekbe szeretnének felrobbanni egy hangos „bumm” kiáltással.
Fehér lap= Bumm
(a kisebb gyerekek számára segítséget nyújtanak a színes lapok, a sorrendiség megjegyzésében, az idősebb gyerekek/felnőttek számára nincs szükség a lapokra, elegendő néhány gyümölcsöt felsorolniuk)
A játék menete, játékszabályok:A játékosok körben állnak. Középre teszem a 4 lapot (piros, sárga, zöld, fehér), és én is beállok a körbe játékosnak. Elismételjük a lapok segítségével a választott gyümölcsök neveit. Tehát: alma, banán, szőlő, bumm
3-4 x elismételjük sorban ezeket a neveket, hogy megjegyezzék a sorrendet.(kicsiknek segítenek a lapok)
A játékosok körbe adják a képzeletbeli gyümölcsöket, mégpedig egy taps kíséretében A gyümölcsöt adhatják: – Jobbra (jobb oldali társa felé fordul és tapsolva mondja a soron következő gyümölcsöt.) – Balra (bal oldali társa felé fordul és tapsolva mondja a soron következő gyümölcsöt.) – Ha a bumm szó következik le kell guggolni és a mellette levőnek kell folytania a gyümölcsök továbbadását.
A játékból kiesik/felrobban (leül) az, aki hibázik a sorrendben, vagy nem guggol le a bumm szónál.
A játék lezárása: Az a 3 játékos győz, akik utoljára maradtak bent, és nem hibáztak a sorrendben. A játék ekkor véget ér.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén, ha kérik, elismételjük a játékot, majd ezt követően gyümölcsöt fogyasztunk és megbeszéljük, milyen érzés volt együtt játszani, mit tapasztaltak, mire kell figyelni, hogy tudnánk még esetleg bővíteni a játékszabályt.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék során lehet sorban is haladni, viszont izgalmasabb, ha nem csak jobbra, balra, hanem előre is tapsolunk
– Játszhatunk a tempóval, kérve őket, hogy minél gyorsabban mondják. – Játszhatunk kiesősen, illetve zálogosan is. (zálogosan pl. aki hibázik, az 1 lábon kell állnia, vagy be kell csuknia az egyik szemét) – Csempészhetünk a játékba több humort is pl.: nyújtott nyelvvel kell kimondani a gyümölcsök neveit..stb
– Mozgással kísért gyümölcsök. Sorban mondjuk az elhangzott gyümölcs neveket, tapsolás nélkül, azonban minden gyümölcshöz egy mozgást párosítunk.
Alma= csípőre tett kéz banán=magasra nyújtott kezek Szőlő=ugrálás bumm=guggolás
A játékvezető speciális feladatai: Folyamatos és fokozatos információ átadás. A kisebb gyerekek segítése a színes lapokkal. Tempó meghatározása
Egyéb/megjegyzés: Humoros, jó hangulatú játék.
A játékot lejegyezte: Patainé Karacs Judit