JÁTÉKRA FEL!

Tar-Zsóri Edit: Varázsfogó

A játék neve, címe: Varázsfogó

A játék pedagógiai célja: Alap állóképesség, gyorsasági erő, mozgásgyorsaság, kitartás, ügyesség, térérzékelés, megosztott figyelem, szabálytudat.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívtam a gyerekek figyelmét, hogy a mentések során ( terpesz alatt átbújás) figyeljenek és vigyázzanak egymásra, valamint a futás közben ne ütközzenek.

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület

A játék megnyitása, nyitánya: Elmondtam a gyerekeknek, hogy most egy új varázslatos játékot fogunk játszani. Ebben a játékban minden kisgyerek gumimacivá változik, egy kivételével, aki varázsló lesz. Ez a varázsló szeretné a gumimacikat kővé változtatni, mégpedig olyan erővel rendelkezik, hogy akihez hozzáér, azt szoborrá változtatja. Szerencsére a gumimaciknak sikerült megszerezniük az ellenszert, ami nem más, mint egy varázsige. Így a gumimacik segíteni tudnak a bajba jutott társaikon. Nem kell mást tenniük, csak át kell bújni a szobrok lába között és elmondani a varázsigét: Bimbóló, bimm – bamm!

A játék menete, játékszabályok:– A játék elején kiszámolunk egy varázslót. – A gyerekek a focipálya területén szétszórtan elhelyezkednek és a megbeszélt jelre (taps) indul a játék. – Amikor a varázsló megfogott valakit, az terpeszállásban marad, szoborrá változik. – A szabadon maradt gyerekek közül valaki megtörheti a varázslatot, ha átbújik a szobor terpesztett lábai között és elmondja a varázsigét, ezzel feloldja a varázslatot! – Az átbújó gyermekeket nem lehet megfogni! – A játékot egy megbeszélt jelre (taps) indítom és ugyanazzal a jellel zárom. – Arra leszek kíváncsi, hogy ki a leggyorsabb gumimaci, akit nem kap el a varázsló egyszer sem.

A játék lezárása: A megadott időkeret letelte. (taps)

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A leggyorsabb játékosokat megtapsoltuk! Megdicsértem a gyerekeket, megkérdeztem tőlük, hogy tetszett-e nekik az új játék (igen) és egy új varázslót választottunk.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – A játékot úgy gondolom továbbfejleszteni, hogy a kiváltás során, már el lehet kapni a kiváltó gyermekeket is, valamint a szoborrá varázsolt gyerekeknek adhatunk különböző utasításokat is, pl.: kéztartások, vagy érzelmek kifejezése… – A hangulat fokozására pedig új közösen kitalált varázsigét is megtanulhatunk. – Ha sikerül jól begyakorolni a játékot, akkor már két varázslóval is lehet játszani. – Azt is szeretném majd kipróbálni, hogy amikor már sikerült begyakorolni a varázsigét és a játékot, már arra is megkérem majd a gyerekeket, hogy jegyezzék meg, hogy kiket szabadítottak ki, így azt is meg tudjuk számolni, így ezt is ki lehet emelni és megdicsérni.

A játékvezető speciális feladatai: A játék szabályainak folyamatos betartatására figyelni és a gyermekek testi épségére ügyelni.

Egyéb/megjegyzés: Eljátszottuk a gyerekekkel a hét során többször is a játékot, mert nagyon tetszett nekik, ők kérték, hogy játsszuk a gumimacis játékot. Kipróbáltuk két varázslóval is, úgy még izgalmasabb lett a játék.

Kedves Szabolcs! Nagyon köszönöm a kerettörténet ötletet, így tényleg igazán sok és a gyerekek számára izgalmas játékot tudok majd átírni, újragondolni. Ez a játék a terpeszfogó átdolgozásával készült, hiszen csak egy minimális bővítés (varázsszó) és egy jó kis kerettörténet kellett. Köszönöm a továbbképzést, nagyon sok jó dolgot tanultam a játékvezetéssel kapcsolatban, amiket szeretnék a munkám során kamatoztatni! Egy óvónéni…. 🙂

A játékot lejegyezte: Tar-Zsóri Edit