A játék neve, címe: Családi perpatvar
A játék pedagógiai célja: Magyarul is tökéletes játék, fejleszti a koncentrációt, fontos a gyorsaság, figyelem. Mivel némettanár vagyok, ezt németül is játszottuk, remek a szótanuláshoz, könnyebben rögzülnek az idegen szavak.
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Elegendő helyet kell biztosítani, székeket körbe rakni úgy, hogy ne érjenek egymáshoz. Miközben futkároznak a gyerekek, ne akadjon a lábuk a székek lábaiba, s egymásnak se ütközzenek könnyen.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Székek
Technikai igény: Székek
Az előkészítés feladatai: Körbe rakni a székeket.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Segítenek a székek körberakásában, s ha németül játszuk a játékot, előtte az adott szavakat átismételhetjük.
A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténet: adott egy nagy család, nagyszülők, szülők, nagybácsi, nagynéni, gyerekek, unokatesók, minden résztvevő egy családtag, ezt megbeszéljük, akar magyarul, akár németül játszuk. Mindenki megjegyzi, hogy ki is ebben a nagy családban.
A játék menete, játékszabályok:A játékot én vezetem, miközben mindenki szépen ül a saját székén, én két családtagot mondok, akik ezt hallva felállnak és helyet cserélnek. Ez könnyűnek hangzik, de ott és akkor, mivel egyre gyorsabban mondom, erősen kell koncentrálniuk, s ha elrontja valaki, az kiesik. Aztán egyszer csak azt mondom: családi perpatvar! Ekkor mindenkinek fel kell állni, és máshova leülni. Aki nem gyors, és utolsónak ülne le, az kiesik. Igazából lehet, h sokáig tartana, míg csak egy marad, de ezt addig kell játszani, amíg tart a motiváció, amíg felélénkülnek.
A játék lezárása: Amikor már túl vehemensen, kissé bevadulva játszanának, leállítom a játékot.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén az játékban maradtakat megdicsérem, főleg, ha németül játszottuk a játékot.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot lehet bonyolítani, pl nem kettő, hanem három családtag nevet mondok, és három gyereknek kell helyet cserélni, vagy ahogyan már említettem, ha német nyelven játsszuk, esetleg nem családról van szó, hanem pl az erdő állatai, történelmi alakok, ….stb.
A játékvezető speciális feladatai: Figyelnem kell a mozgások alatt, h ne essen bajuk, ne ütközzenek egymással.
A játékot lejegyezte: Erdélyi Hedvig