JÁTÉKRA FEL!

Balogh Mónika: Szivárványjáték

A játék neve, címe: Szivárványjáték

A játék pedagógiai célja: A játékot otthon a gyerekeimmel készítettem el, de a célcsoportom kiscsoportos óvodások. Így az előkészület során a fő pedagógiai célom, hogy játék közben fejlődjenek ismereteik, illetve meglévő tudásuk játékos felelevenítése volt a cél. Komplex módon játékos formában tanuljanak.

A játék jellege: Csoport- vagy párképző

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Ez a játék nem hordoz különösebb veszélyt számukra. Arra kell figyelni, hogy mozgás során ne ütközzenek egymásnak egyensúlyvesztés esetén, vagy legyen elég helyük billenés, esés során a játék második részében.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Két megtöltött ásványvizes palacot használtam tartóoszlopnak, madzagot feszítettem ki, felvágott krepp papír volt a szivárvány. A játék második részében még használtam színben a krepp papírral azonos színes lapokat.

Technikai igény: A zene lejátszásához szükséges eszköz: laptop

Az előkészítés feladatai: Megfelelő nagyságú helyszín előkészítése. Vizespalackok, madzag, krepp-papír a szükséges anyagok . A két palack közé kifeszítettem a madzagot, a krepp papírt felvágtam egyforma darabokra, ráillesztettem tetszőleges sorrendbe a madzagra és kész is volt.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Itt én most egyedül készítettem mindent, de tervezem az óvodába is a kiscsoportommal megcsinálni ezt a játékot. Akkor biztosan bevonom őket az előkészületekbe. Az ollóval felfogom darabolni a krepp papírt, de a madzagra ráakasztást biztosan rájuk bízom majd.

A játék megnyitása, nyitánya: Mostanában nagyon változékony volt az idő, esőre napsütés, így gyakran néztük a szivárványt az ablakból. Felsoroljuk a színeit. Bartos Erikának van egy verse: Szivárvány címmel. Ez a felvezető vers. A játék végén meghallgatjuk a Szivárvány című Máté Attila dalt.

A játék menete, játékszabályok:A játékot két részre osztottam. Első részben a kifeszített kötél két oldalára guggolnak, ülnek a gyerekek, kartávolságra a krepp papíroktól. Mikor kérdezem: Gondoltam egy színre, ami úgy néz ki, mint a napocska! Emeljétek fel azt a krepp papírt ami olyan színű, mint a nap! A gyerekek felemelik a sárgát. Most egy olyan színre gondoltam, ami olyan színű, mint a szívünk! Ők automatikusan a pirosat emelik. Így játszunk a színekkel. Minden szín több alkalommal szerepel. A játék második része ügyességet igényel: minden gyerek kap egy színes lapot, amivel azonos krepp papír is található a madzagon. Az azonos színű papírcsíkokat (zokni nélkül) lábujjaik segítségével kell megfogni, és a saját színes lapjukra emelni, húzni, tenni. Itt már győztes is születik.

A játék lezárása: A játéknak akkor lesz vége, ha megvan az első gyerek, aki az összes számára azonos színű papírcsíkokat a saját lapjára húzta. Levezetésképpen meghallgattuk a Szivárvány zenét.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékot végigkísérte a jókedv, a mosoly, az aktív ottlét.Mivel kiscsoportosokról van szó, nálunk a győztes dönti el, mi lesz a következő játék, vagy mi lesz az aznapi mese. A foglalkozás a terv szerint alakult. Ha úgy éreztem kicsit lankad a figyelmük, vicces kérdéssel folytattam: Milyen színű a szivárvány? Na erre mindenki emelt volna minden színű szalagot.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: -Gondoltam egy színre, olyan a fák levele is. De ne azt emeld fel, hanem a mellette lévőt. -Vagy, most megfordítjuk: mindenki emelje fel a pirosat, és mondjon nekem olyan gyümölcsöt ami piros. -Vagy, gondoltam egy színre, olyan a felhő is, gyorsan nézz szét a csoportszobába és hozzál olyan játékot amire gondoltam. Mindenki kéket hozott? -Vagy, az egyik kislány becsukja a szemét, csoporttársa felemel egy papírcsikot, a többiek pedig ötleteket mondanak hol fordul még elő ez a szín. A kislánynak ki kell találnia ez alapján melyik színt tartja csoporttársa a kezébe.

A játékvezető speciális feladatai: Jó hangulatú legyen, ne legyen unalmas, mert a kiscsoportosok azonnal más elfoglaltáságot keresnek. Minden gyereket megkell próbálni bevonni, feladatotak adni nekik. Fontos a dícséret, bíztatás.

A játékot lejegyezte: Balogh Mónika