JÁTÉKRA FEL!

Árpásiné Domán Mónika: „Farkinca” gyűjtő (fogójáték továbbfejlesztett változata)

  1. A játék neve, címe: „Farkinca” gyűjtő (fogójáték továbbfejlesztett változata)
  2. A játék pedagógiai célja: Az együtt mozgás élményének biztosítása, csoportkohézió erősítése, gyerekek állóképességének javítása, a kevésbé jó mozgású gyermekek sikerélményhez juttatása. Illetve a legfontosabb célom, hogy a gyerekeknek élményt, örömet nyújtsak !!!!!!
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékhoz szükséges megfelelő nagyságú hely biztosítása. A esetleges balesetet okozó eszközök elpakolása.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Kb. 50 cm hosszú, 3-5 cm széles, a csoport létszámának megfelelő számú színes szalag. Cica bábok vagy fejdíszek.
  12. Technikai igény: Cd lejátszó zenével
  13. Az előkészítés feladatai: Farkincák kiosztása, a macska kiválasztása kiszámolóval.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékban résztvevők megszámlálása, a farkincák kiosztása. A nagy csoportos gyerekek segítséget nyújthatnak a szalagok felhelyezése során kisebb társaiknak.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Minden kisgyermek hátul a nadrágjába csípteti a szalagokat, úgy hogy a kb 25-30 cm-re kilógjon. Ők az egerek. A cicát egy kiszámolóval kiszámoljuk, aki a kezére húzza a macska kézbábot. Az egerek elhelyezkednek a terem egyik felében, a cica a másikban. Kerettörténet: „Képzeljétek gyerekek, tegnap este riadtan hívott fel a nagymamám, hogy vigyem át azonnal hozzá a Cukorka nevű fekete cicámat, mert az éléskamráját ellepték az egerek, s megdézsmálták a Karácsonyra eltett dióját. Átvittem a macskámat, aki jól elkapdosta aztán a torkos kis egereket. Ma elhoztam a cicámat nektek, hogy veletek is játsszon egy jót! Ti lesztek az egérkék, a farkincátokra nagyon vigyázzatok, mert a cica megpróbálja ellopni!” Ezzel a fogó kezére húzom a macska bábot.
  17. A játék menete, játékszabályok: Az egerek elhelyezkednek a terem egyik, míg a cica a terem másik felében. Az egerek szaladni kezdenek. Amikor megszólal a „Ha én cica volnék…” kezdetű dal, a cica szélsebesen üldözőbe veszi az egereket, s megpróbálja a farkincájukat ellopni. A kisegér, akinek a farkincáját kihúzták, a padon foglal helyet. A kisegér, aki a végére marad, lesz a következő macska. Ha a dal lejárta után több kisegér marad állva, akkor a fogó választ közülük, s újra indul a játék. Szabály: A gyerekek nem foghatják a farkincájukat futás közben, a zene lejárta után szerzett farkinca nem kerül számolásra, az esetlegesen futás közben kicsúszott farkincát a fogó nem veheti fel, ez visszatehető a nadrágba.
  18. A játék lezárása: A gyerekekkel közösen számoljuk meg az összegyűjtött szalagokat.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A gyerekeket minden esetben dicsérettel jutalmazom. Természetesen általánosan, senkit nem kiemelve név szerint. Az óvodai csoportszobában lehetőséget biztosítok az eszközökkel való játékra, illetve a játék lerajzolására.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Két-három játék után, mikor a szabályok már elmélyültek választok egyszerre több cicát is fogónak, mellyel nem csak a gyerekek koncentrációs képességét, de figyelmét is fejlesztem. Minden esetben ügyelek arra, hogy egy nagy csoportos mellé egy kisebb gyermek kerüljön, hogy őket is sikerélményhez juttassam, s ilyen téren is aktív részesei legyenek a játéknak (szociális készség fejlesztése, differenciálás).
  21. A játékvezető speciális feladatai: Játékirányítás Játékszabályok betartatása. Szükség esetén igazságos döntéshozatal, mely egyik felet sem sérti.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Árpásiné Domán Mónika